Ganymede

Doporucili byste mi nejakou knihu na tema stredovek a anticke Recko?

Na googlu mi vyjeli snad same knihy o stredoveku- informaci co a jak bylo, ale ja chci dejovou knihu s pribehem, cim vice doporucite tim lepe, i o tom Recku, zacinam cist: Recke baje a povesti nebo jak se jmenuje.
Dekuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Zaměřte se na autory, které probíráte v literatuře.

Určitě si vyberete ze seznamu doporrčených knih, které by vám měl dát vyučující CJL. Ukázky z nich mohou být u maturitní zkoušky.

Např.
Umberto Eco. Jméno růže -
Vladislav Vančura: Markéta Lazarová
Vladimír Kórner: Údolí včel

Oldřich Daněk, Jarmila Loukotková, Oldřich Daněk atd.

Další odpovědi
led

Doporučujem k antickému Grécku
klasika gréckych príbehov
Homér „Ilias“ a „Odysea“, prvá kniha je o vzniku Trójskej vojny až po dobytie a zničenie Tróje,
Druhá kniha opisuje Odyseov návrat domov.
K prvej knihe nadväzuje Eneida od rímskeho básnika Vergília, kde opisuje zánik Tróje a útek trójskeho hrdinu Enea z tróje, jeho cestu až do nového domova pri rieke Tiber. Z jeho rodu neskôr pochádzali bájní Romulus a Remus, zakladatelia „večného mesta“ Ríma.
Platon „Štát "tu ideálny štát zhrnul do podobenstva o jaskyni. Hlavná postava v tomto diele je Sokrates.V jeho štáte nejde o blaho jedného občana, ale o blaho celku, čo znamená kolektívne spoločné šťastie.
Plutarchos "Životopisy významných Grékov a Rímanov“, „Rady manželské“ (vyšlo v češtine). nedá mi nespomenúť jeden jeho citát: „Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň kýva presnejšie.“

Babsi

Quo vadis- to je o vyvražďování křesťanů
Starořecké báje a pověsti- klasika
Orel deváté legie- o barbarech v Anglii
Mlhy Avalonu- neskutečně čtivá kniha o rytířích kulatého stolu a excaliburu trochu z jiného pohledu

Klaproth

Znáš význam logického operátoru A (AND)? Obávám se, že knih na téma antika a současně středověk bude velice málo.

Šidlo

v antike je naj Vojtech Zamarovský......dal tomu celý život a bol to echt expert

stredovek? tak to netuším