DominicBryan

Lze zplnoletnit 15letou dceru kvůli svatbě?

Dobrý den, mám dceru, které bude v dubnu 16 let. Už je matkou (prosím nepotřebuju blbé otázky ohledně toho, že je v tak mladém věku matkou. Prostě se stalo a už se to změnit neda?)… A chtěla by vychovávat dítě v manželství. Dá se nějak soudně zařídit, aby byla brána jako plnoletá, a tudíž by mohla mít svatbu a dítě by tak nemuselo vyrůstat jako „parchant“?.

Nejlepší odpověď
Edison

Dokoupení je opravdu termín naprosto mimo mísu. Jinak mateřství může být jedním z důvodů ke zplnoletnění soudem. Je nutno podat návrh k soudu. Když dcera otěhotněla, jistě se o to zajímaly úřady a o této možnosti jistě také hovořili. Více rodinní právníci, možná i odbor soc. věcí na ouřadě. Zplnoletnění se povoluje pro daný účel.

Další odpovědi
marci1

Soud může z výjimečných důvodů povolit uzavření manželství u osoby starší 16 let.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Man%C5%BEel­stv%C3%AD

DoTazatel

Patnáctiletou ne, ale 16-letou klidně. Je to celkem běžné… jako né až tak běžné, ale jde to, obzvlášť se souhlasem rodičů – nic na tom není.

Ale myslím, že žádost se může podat i když jí ještě nebylo 16. Pokud to schváli (a oni to schválí) tak bude brána jako plnoletá. (ale až od těch 16).

quizzi

Zplnoletnit nelze, ale lze přiznat svéprávnost. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.
Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti. O přiznání svéprávnosti můžete požádat příslušný soud v místě svého bydliště, a to bezplatně. Dceři musí být minimálně 16 let a přiznání svéprávnosti musí odsouhlasit její zákonný zástupce.
Viz Občanský zákoník.