bolak

Dokážete určit počet voličů… 2.pokus :)

Otázka se týká této > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dokazete-spocitat-pocet-volicu-kteri-hlasovali-v-jedne-nejmenovane-obci-2

Zkráceně…v obci Modrá Hůrka se volil prezident. Po sečtení všech hlasů vypadaly výsledky následovně:

Kandidát č.1 získal 25,53% hlasů
Kandidát č.2 získal 17,02 % hlasů
Kandidát č.3 získal 17,02 % hlasů
Kandidát č.4 získal 14,89 % hlasů
Kandidát č.5 získal 10,64 % hlasů
Kandidát č.6 získal 6,38 % hlasů
Kandidát č.7 získal 6,38 % hlasů
Kandidát č.8 získal 2,13 % hlasů
Kandidát č.9 získal 0 % hlasů (bobo)

A já bych chtěl spočítat nejnižší možnej počet lidí, kteří se mohli účastnit voleb, s ohledem na výše uvedené procenta (zaokrouhleno na 2 desetinná místa). Výsledek už jsem si vyčet z grafu, je to 47, ale potřebuju vědět jak na to přijít početně.

Odpovědi
IrčaV

No vycházela jsem z čísla 47…ovšem i tak je zadání špatné, protože jsi nenapsal jestli je to:

  1. 47% všech zapsaných voličů nebo jestli
  2. 47 byli voliči, kteří se voleb zúčastnili…

odpověďi:
za a) nelze spočítat pokud neznáš počet lidí zapsaných ve voličském seznamu.
za b) když jsem vycházela z předpokladu, že voleb se zúčastnilo 47 lidí v obci, tak by to šlo. Otázka jak na to přijít početně?
Zadáš si 100% platných hlasů= 47
10%= 4,7= 5 lidí

2,13%= 1 člověk

25%=12 hlasů
17%= 8
15%= 6
10%= 5
6%= 3
2%= 1
0%= 0

46 + pravděpodobně 1 hlas neplatný
čísla se pochopitelně musí zaokrouhlit na celá čísla, protože voliči nejdou dělit na ani na jedno desetinné číslo ;o)

A jestli ti mohu radit, skoč si na OÚ a tam ti rádi odpoví. Ahoj Irena

bolak

Irča: 1) Otázka byla zadána jako matematický příklad, takže OU mi to těžko spočítá.

  1. Psal jsem v úvodu otázky v odkazu že 47 je počet voličů, kteří odevzdali hlas, takže je jasné již ze zadání příkladu, že varianta a) je mimo hru.
  2. Odpovídáš na něco jinýho než na co sem se ptal :) Výsledky tebou vložené (na jinou otázku), konkrétní počet hlasů pro jednotlivé kandidáty, jsem uvedl již před 4mi dny, navíc u čtvrtého údaje jsi špatně počítala, tam má být sedm. Všechny hlasy byly platné.