bolak

Dokážete spočítat počet voličů, kteří hlasovali v jedné nejmenované obci?

Lidé z jedné obce v české republice volili prezidenta republiky. Vybírali celkem z 9 kandidátů. Po sečtení všech hlasů byly zveřejněny tyto výsledky:

Kandidát č.1 získal 25,53% hlasů
Kandidát č.2 získal 17,02 % hlasů
Kandidát č.3 získal 17,02 % hlasů
Kandidát č.4 získal 14,89 % hlasů
Kandidát č.5 získal 10,64 % hlasů
Kandidát č.6 získal 6,38 % hlasů
Kandidát č.7 získal 6,38 % hlasů
Kandidát č.8 získal 2,13 % hlasů
Kandidát č.9 získal 0 % hlasů

Kolik lidí z této obce přišlo celkem volit a kolik jich hlasovalo pro vítězného kandidáta?

Doplňuji:
Mapel: A seš si jistej že je to jediný řešení příkladu? :)

Nejlepší odpověď
huxa

známe pouze procenta nějakého celku, nedá se to vypočítat, pouze by se dalo určit, kolik je zde nutných lidí, nicméně výsledků může být nekonečno

Další odpovědi
odpomass

  1. Samozřejmě nelze zjistit, kolik procent lidí z obce bylo volit
  2. Jelikož známe pouze podíly hlasů pro jednotlivé kandidáty, nelze zjistit ani kolik lidí volilo vítězného kandidáta (volilo ho 25,53% voličů, to je celé).

Tak to prostě je. Pokud nesouhlasíš, dokaž opak a přestaň spamovat hloupýma otázkama ;)
Doplňuji:
Jinak dodám, že se to dá vyjádřit obecně – jak už mapel asi naznačil – nějaký základ vynásobený konstantou, ale to je v tomto případě zadání nesmysl…

Mapel

Z obce přišlo volit 9999 lidí a vítězný kandidát dostal 2553 hlasů. A pak už jenom násobky.
Doplňuji:
Bolaku čti pořádně, nenapsal jsem jediné řešení, ale jeden z algoritmů.

Emefej

Zadání není kompletní, za tohoto stavu nemá úloha řešení.

anonym

S.O.S. ! Kde je manon ??
poprosila bych , aby jste vynesla " ROZSUDEK JMENEM REPUBLIKY " ( pardon : odpovedi.cz ) ..
diky..... hajzlbaba -iv-

manon

iv: Jménem pravdy! Nemohu posoudit, protože jsem se ani nepustila do počítání zatím. On je bolak stejně chytřejší (nebo řekněme rozpočítanější :) ), takže co vymyslím já, vymyslí on taky :) Ale má pravdu ten chlapec! Manon to zabalila a pokud je tady k vidění něco na ten způsob, je to jen její duch a není lehké ho vyvolat :D

anonym

ja uz rozhodila site ( hajzl papiry ) .., aby vas ti, co vas maji v kontaktech pritahli zpatky … !!
co vas tak nastvalo .. ? mela jsem tu barnajku .. berusinku ..vas .. a jednou tu zustanu sama s ockem ! :) brrrrrrrrr !
ono by se to tu mohlo jmenovat : ocko zna odpoved na kazdou otazku !! :)
P.S. snad nahodou zase nenakoukne .. jako minule ..

  • iv-

manon

:D Díky, vaše rozhozené sítě jsou mimořádně účinné.
Naštvalo mne, že se tady s lidmi zachází jako kdyby byly majetkem Opdovědí – někdo (ani nechci domyslet kdo) smaže mou správnou odpověď a ani po mých apelech se nevrátí zpět a admini ani v mailu nepodpoví, já smažu své odpovědi – prý na to mám právo, jsem slýchávala – ale ty mnou smazané admini vrací zpět – přijde vám to normální, iv? Jednoduše jsme pro ně jen blbci, se kterými si můžou dělat co chtějí. A tak se mi tady jednoho krásného dne přestalo líbit tady odpovídat a klást otázky. A dělám tady Bílou paní :)

johana 56

Pro úspěšnost akce dopručuji rozhodit minimálně třívrstvé sítě.Toho ducha musíte ulovit zpět do těla!

manon

Johanko, Johanko, kdo by od Tebe čekal tak zákeřné tahy :)

johana 56

Manon,zákeřná jsem nebyla,nejsem a nebudu.Jen je mi líto,že to tak dopadá..Jako skromnému človíčku mi přítomnost Bílé paní postačí.

manon

:) Vždyť já vím, že nejsi.
A věř, že i mně je to líto, jak to tady někteří vedou. A že adminům to nevadí. Ale lze namítnout, že jsou to admini a někdo jim na to dal právo. My se pak už jen podle toho můžeme zařídit. Myslím sice, že nedobře činí, ale můj názor je asi zajímat nebude :)

bolak

manon už to prej zabalila, ale mám zakázáno o tom mluvit…

já sem se tu nechtěl hádat, jen sem potřeboval něco spočítat, protože si s tím sám neumím poradit :) a možná sem to napsal nepřesně, ale pak sem opravil zadání v diskuzi a ostatní místo aby si to přečetli a pomohli mi s řešením, tak už na to kácej s tím že už odpovídali na tamto a to měli dobře :)) což je mi ovšem k ničemu..

manon

bolak: Kdo Ti zakázal o tom mluvit? Admini? :)

bolak

odpomass: zadání jsem doplnil v diskuzi, stejně jako výsledek, který vyšel 47, toť k tvému tvrzení že nešlo zjistit kolik lidí přišlo volit, ano Mapel sice něco naznačil, ale víceméně byl mimo :)

stejně tak důkaz už byl v diskuzi uveden a pokud se domníváš že úloha je nesmyslná, tak se podívej sem > http://volby.id­nes.cz/preziden­tske-volby-2013.aspx?t=4&k=1&o­=CZ031&o2=598615

devátým kandidátem byla Bobo

Emefej: úloha má za tohoto stavu hned několik řešení..

odpomass

No jo, jenže to máš napsat hned, že chceš nejnižší možný počet. To je jako kdybych se tě zeptala „Kolik má stát obyvatel“ a až poté, co bych řekla správnou odpověď (samozřejmě jako jediná, protože jí znám), tak bych dodala „Kolik má stát Alžírsko obyvatel“. Nejdřív přemýšlej…

bolak

takže sem dostal sprda za to že sem upřesnil otázku až v diskuzi? :)

ten tvůj příklad nedává smysl, kdyby ses zeptala kolik má stát obyvatel, tak by ti nikdo neodpověděl, protože by nevěděl kterej stát :)

odpomass

Vidíš, že jsi občas docela přemýšlivý. Ano, to byla pointa mého příspěvku. Stejně jako tvůj příklad na začátku, tak ani můj první příklad nedávají smysl…

bolak

myslím příklad jako jako ukázku (vzor), né jako početní :)

Mapel

Tady je problém v tom, že Bolak vidí jen chyby u druhých. Což tak napsat jeho otázku znova. To by jí zkritizoval.

bolak

Mapel: Já čtu pořádně :) Co 10.000 lidí, tolik to bejt nemohlo? :) Proč zrovna 9999? Já přece neříkal že to má bejt periodický, navíc by to byla strašně velká náhoda, kdyby přišlo volit přesně 9999 nebo i 10000 lidí. Taky sis nevšim že obě čísla jsou dělitelný třema…

Zkus nějak zpočítat, jaké je minimum lidí, které mohli přijít k volbám, aby to vyšlo tak jak to vyšlo. Já výsledek neznám, ale nějak to jít musí.

bolak

Dobře teda, tak mi spočtěte nejnižší možnej počet lidí účastnících se voleb, kterej byl možnej s ohledem na procentuální výsledky.

Mapel

Bolaku, nejnižší počet je 10 000 lidí. Pokud mi metematicky dokážeš, že nemám pravdu, tak dobrovolně odevzdám diplom. Po čtení tvých otázek se už nedivím, že mladí lidé jsou tak deformovaní ve své logice. Rád bych tě, aby jsi ses vzdal účasti na matematické soutěži a to v zájmu nedeformování naší mládeže.

bolak

Fakt? a koho jsem zdeformoval? :)) a kterou otázkou jestli se můžu zeptat? :)))

takže tvrdíš že nejnižší počet voliců je 10.000 jo? :)

co třeba 47?

první kandidát 25,53% >> 12 občanů
druhý kandidát 17,02 % >> 8 občanů
třetí kandidát 17,02% >> 8 občanů
čtvrtý kandidát 14,89 % >> 7 občanů
pátý kandidát 10,64 % >> 5 občanů
šestý kandidát 6,38 % >> 3 občani
sedmý kandidát >> 3 občani
osmý kandidát >> 1 občan
devátý kandidát >> 0 občanů

A ten diplom mi pošleš poštou nebo jak?

To je sranda jak tu poslední dobou každej druhej začíná fušovat do matematiky a přitom je rád že je rád :)

Mapel

Nemusím nic posílat. Hlasovalo 99,99% = 47 občanů. Jeden občan je 2,13% a nehlasovalo 0,01%. Není to nelogické? Psal jsi, že nemůžeme půlit občana. Zase další fušér do matematiky co čeká, až mu to ostatní spočítají.

bolak

Psal jsem že voliči jsou LIDÉ a výsledná čísla jsou ZAOKROUHLENÁ – na dvě desetiny pochopitelně, to je vidět i v zadání, ale to samozřejmě víš a jen se z toho zkoušíš vykecat :), protože už tvoje první odpověď zněla 9999 voličů, z nichž 25,53% dává 255,045 voličů což samozřejmě není celé číslo…

takže dost už toho voblbování prosím :)

Mapel

Jseš opravdu natvrdlej. Volit šlo 9 999 voličů to je odpověď na tvojí otázku Dokážete spočítat počet voličů, kteří hlasovali.., kterou jsem uvedl . Celkem je 10 000 voličů. Přečti si řádně svojí otázku. Nic o zaokrouhlení tam není. Takže se z toho jen vykecáváš sám a neumíš uznat chybu. Dolož své tvrzený výpočtem. Matematika je přesná věda a pokud si chceš udělat úlevy, tak je musíš napsat do zadání.

bolak

ach jo…

Uvedl jsi jenom část řešení. Píšeš že matematika je přesná věda, já souhlasím, když dostaneš kvadratickou rovnici která má dvě řešení a uvedeš jen jedno, je to správně? Já myslím že není :)

Příklad nebyl smyšlený > http://volby.id­nes.cz/preziden­tske-volby-2013.aspx?t=4&k=1&o­=CZ031&o2=598615

Chtěl jsem jen vědět jak se jde dopočítat správného výsledku (47), zatím stále bez úspěchu.

Mapel

Podle uvedeného výsledku je 47 nesmysl. Ty jsi totiž neuvedl, že se jedná o statistiku, což je jedna z disciplín matematiky. Potom statisticky vzato máš pravdu. Pokavad příklad má dvě řešení a ty uvedeš jen jedno máš pravdu. V zadání by jsi musel napsat: uveďte všechna řešení.

Já si řekl, že na tomto fóru nebudu řešit žádné matematické příklady a teď jsem udělal výjimku a bylo to špatné. S nematematikem se nemohu bavit o matematice, protože není schopen adekvátně reagovat = odpovídat zase jen výpočtem, který může podpořit odkazem. Pokud je pro tebe setina procenta zanedbatelné číslo, nemůžeme dojít ke shodnému výsledku. Když nemohu voliče půlit a jsem řádem v setinách procent, musím být v reálných číslech řádově desetitisíce. Co je na tom nepochopitelné?

bolak

Nemusíš překrucovat to co řeknu :) psal jsem že čísla jsou zaokrouhlena, tudíž ať už po vydělení počtu hlasů prvnímu kandidátovi počtem celkových hlasů vyjde 25,525% nebo 25,534%, je to správně, oba případy. Důležité je ale to aby po zaokrouhlední seděly procenta tímhle způsobem u každého kandidáta.

To co píšeš dál ale taky není pravda, i když sem v setinách procent, tak to nutně neznamená že muselo volit desetitisíce lidí, to nemusím ani počítat a vidím že je to nesmysl. Pokud přijde k volbám 48 lidí a pro prvního kandidáta budou hlasovat tři z nich, tak je to 6,25% a jsem taky v setinách procenta, takže mi netvrď že jsi matematik :).

Otázku jsem položil znova, tentokrát v přesném znění, jak jsi chtěl, tak jestli víš postup jak na to přijít, tak mi to tam napiš. A už by to tu chtělo nějak zakončit ne? Přece se tu nebudem hádat o kravinách, stejně těmhle našim debatám nikdo jinej nerozumí.

Lucijej

No opravdu nevěřím, že by devátý kandidátnedostal žádný hlas. To jako i on sám hlasoval pro někoho jiného???

bolak

Tak když hlasovalo jenom 47 lidí, proč by to nebylo možný? A ty kandidáti přece nepochází všichni z té jedné vesnice :)) to by byla až móc velká náhoda..

http://volby.id­nes.cz/preziden­tske-volby-2013.aspx?t=4&k=1&o­=CZ031&o2=598615

anonym

nejenom do matematiky , vy popleto .. i do cestiny, dejepisu , prostaty a " predpovedi " pocasi na rok 2017 !
P.S. co vam mam povidat : takova druha -iv- III.

bolak

huxa: výsledků určitě nekonečno nebude, je tam zaokrouhlování a počet lidí musí bejt vždy celý číslo..

  • heště ten fakt kterej si možná přehlédl, česká repablika nemá nekonečno obyvatel :)

bolak

pardon, domácího úkolu sem chtěl říct :)

Lucijej

Hele bolaku, víš, že sem domácí úkoly nepatří ;o)

anonym

:)

johana 56

Holubi se vrátili současně.Pentličky nezabraly,zkouší to s matikou.

manon

Nechcete snad holky vážně říct (vidíte mne? ), že česílko a bolak jedno jsou. No to byste mne dostaly :)

johana 56

Já ani náhodou,bemám právo nikoho soudit.Jen v minulé diskuzi padla úvaha,zda nejsou kamarádi.Mrzí mě moje teorie o pentličkách.....

anonym

johanko , cesilko je bolakovo dvojce .. ( vcera jsem psala jen bratr ) .., ale musim to poopravit kvuli zdejsim Stb slozkam ! :) aby v tom " vedouci " pak nemel bordel .. ! :) -iv-

johana 56

Iv,děkuji ještě že nejsou čtyřčata.Malý bordel se ve velkén vždycky ztratí…

bolak

Je to jednodušší než se zdá :), přišel jsem, viděl jsem…

Koukal jsem že v jedný otázkce byla sháňka po česílkovi, tak sem mu dal vědět emailem a on druhej den dorazil :)

bolak

to slyším prvně :)

né prosím vás, pomozte mi, já tomu jako rozumím, já bych jen chtěla vědět, jestli to víte taky vy, pořádáme na zimním táboře v peci pod sněžkou takovou matematickou soutěž, a já sem vedoucí a potřebuju vědět, jestli je to pro ty soutěžící zvládnoutelný, taková jako zkouška nanečisto, tak pjoším pjoším, je to stjašně důležitý, já to jako vopravdu vopravdu vím, tu odpověď..

manon

:) tak tábor, jo?