Avatar uživatele
Bronzový

Dokážete určit elektrický odpor smyčky?

Máme jednoduchou smyčku libovolného tvaru z holého odporového vodiče z neznámého materiálu a s neznámými rozměry ležící na nevodivé podložce. K dispozici máte pouze ohmmetr, nic víc. Dokážete zjistit odpor vodiče tvořícího smyčku, aniž byste ji rozpojili?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Natáhnul bych ji, abych zjistil polovinu, rozhtáhnul, aby se holý drát nikde nedotýkal a v bodech ohybu změřil odpor. Odpor celé smyčky by byl dvojnásobný.


Avatar uživatele
Stříbrný

Předpokládám, že pokud má smyčka "neznámé rozměry" pak ji ani nemohu natáhnout abych ji mohl změřit přeloženou na půl.
Pokud se na smyččce dostanu ke třem různým bodům pro měření, mělo by jít vypracovat a vyřešit soustavu rovnic.


Avatar uživatele
Registrovaný

Dochy má pravdu.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

orwell

Vidím, že už se asi nikdo další nezúčastní, takže: základem všeho je pomocí ohmmetru najít na smyčce dva body, kdy přístroj mezi nimi naměří maximální hodnotu odporu (označme ji R). Provedeme to nejlépe tak, že jeden měřící hrot přiložíme na libovolné místo smyčky a druhý budeme posouvat po smyčce. Dosažení max. hodnoty R znamená, že jsme smyčku "elektricky rozdělili" na dvě paralelní větve se stejným odporem spojené v bodech dotyku s měřicími hroty. Jelikož víme, že výsledný odpor dvou rezistorů spojených paralelně se rovná polovině hodnoty jednoho z nich, pak každá "větev" smyčky má odpor rovnající se dvojnásobku naměřené hodnoty, tj. 2R. Když v jednom z uvedených bodů smyčku pomyslně přerušíme a rozvineme, budou mezi konci obě části (každá s odporem 2R) zapojené v sérii a výsledný odpor celého vodiče je dán jejich součtem, tedy 2R + 2R = 4R. Takže stačí vynásobit naměřenou hodnotu popsaným způsobem 4 krát a je hotovo. Pokud použijeme tento způsob, nemusí se smyčka skládat z jednoho materiálu, ani nemusí mít po obvodu stejný průřez a funguje to rovněž. Obě části smyčky mohou mít z geometrického pohledu klidně různé délky, tvary i různé průřezy, důležitý je pouze jejich stejný odpor.
Tento příklad jsem nikde neopsal, ale kdysi vymyslel pro žáčky, abych je zaměstnal. Potřeboval jsem něco nepříliš těžkého, ale mazaného. Bohužel nikdo to nikdy nedovedl ke správnému konci, takže jsem ho po čase přestal používat a zakonzervoval jsem ho. Jelikož jsem zjistil, že je zde dost koumáků, vzpomněl jsem si na něj, oprášil ho a dal do frcu. Jen tak pro ukázku, jak je ta elektrika "jednoduchá". Přitom k vyřešení je třeba pouze dobře znát paralelní a sériové řazení dvou rezistorů, nic víc.

Avatar uživatele
Bronzový

orwell

K odpovědi Hlada: Dvojnásobný nebude.

Avatar uživatele
Zlatý

Hlada

Jakoupak asi mají hodnotu dva stejné paralelně zapojené odpory?

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

ano, to je také pravda. Měl by být 4 násobný ;-)

Avatar uživatele
Zlatý

Hlada

Podle čeho?

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

odpor vetve je dvojnasobny oproti paralelni kombinaci dvou pulek. Cela smycka je dvojnasobna oproti jedne vetvi (smycka = dve vetve seriove). Celkem ctyrnasobek.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

a jen za předpokladu, že ten drát bude mít v celé délce stejné vlastnosti (materiál, průřez)

Avatar uživatele
Zlatý

Hlada

Jiný drát se nevyrábí.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3284
Zlatý quentos 1445
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1025
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 683
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.