Avatar uživatele
zjentek

Dokáže zde někdo uvést (v řádech desítek či stovek miliard), kolik jich ročně z rozpočtu odchází na starobní důchody?

Již jsem se zde min. dvakrát ptal podobně,>>>
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-kacek-jde-rocne-ze-statniho-rozpoctu-na-duchody-a-kolik-rocne-na-cirkevni-restituce
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tak-sakra-jsem-teda-debil-ja-nebo-je-debil-ten-kdo-tvoril-prilozenou-tabulku
ovšem protože jsem dal na odpovědi zdejších členů fóra, nemohu se teď jaksi správně dopočítat. Ostatně projeďte si odpovědi sami, linky jsou přiloženy. Namátkou:

„Na důchody se vyplácí cca 60 mld ročně.
Na církevní restituce se v průběhu 30 let vyplatí celkem cca 60 mld. Kolik je to ročně zvládneš vypočítat sám?“
Emefej>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-kacek-jde-rocne-ze-statniho-rozpoctu-na-duchody-a-kolik-rocne-na-cirkevni-restituce

Anebo:

"ČTI POŘÁDNĚ A S KLIDNOU HLAVOU. 😉
Tabulka je správně. To by si snad ninisterstvo MPSV „nelajzlo“ 😉
U když podle Kalouska (neděle ČT1´) swe Ministersno hinancí „seklo“ s deficitem o sto miliard. Uváděli 290 a mělo být podle něho 390 mld. Proto teď tak příšerně jančí, škrtají a stejně to bude k ničemu…..;/
Tabulka 1.2:
Počet starobních důchodců je uveden v tisících (tedy 3 nuly):
Tabulka ´= 2 368,7 tisíc. tedy celkem, přes dva miliony = 2.368.700.

Tabulka 1,1
v mil. Kč
44 947 (leden 2022))
4 494 700 000 mld.
574 905 (cca rok 2022)
57 490 500 000 mld.
Pokud za miliony přidám 5 nul…….. 10 na 6."
Da ny>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tak-sakra-jsem-teda-debil-ja-nebo-je-debil-ten-kdo-tvoril-prilozenou-tabulku

Můj problém je ten, že výpočty v odpovědích členů fóra mně nesedí s informacemi uváděnými na internetu. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️
A proto zde já stále zdůrazňuji (zejména některým konkrétním členům, kteří nedokáží víc než vložit link a stále mou filozofii nechápou), že neověřené informace z internetu mě nezajímají a raději se zeptám přímo na fóru (kde za relevantnost informací je jistě někdo placený a nese zodpovědnost).

Takže poprosím, na tomto konkrétní příkladu daných informací, mně celou problematiku rozumně a lidsky vysvětlit. Děkuju.

Zajímavá 0 před 313 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
petrph

Aha.. už jsem to možná vysvětlovat minule. Už když se díváš na ty výsledky na internetu, tak tam se ale uvádějí dva termíny , které ale značí něco rozdílného

  1. Kolik stát na důchody každoročně vyplácí (odchází) – a tato cifra je kolem 600 miliard ročně
  2. Kolik stát na důchody každoročně doplácí – a to může být několik desítek miliard ročně (je to různé) – třeba těch 60 miliard za rok.

Ono se to dá vyjádřit i jinak – třeba se píše v tom 2) jako o deficitu důchodového systému či účtu.

Proč to tak je – pro financování důchodů je zákonem předepsán speciální příjem státního rozpočtu, tzv. důchodové pojištění které (asi to víš) musí platit každý zaměstnanec i každý podnikatel. Pokud tyto vybrané peníze stačí na výplaty všech důchodů za ten rok , je to fan. Ale dost často se stane že těch důchodců je víc, takže na to pak musí stát doplácet z rozpočtu z jiných daní. -což je právě to 2), v desítkách miliard ročně..
Stačí to takto?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Důchody vyplácí MPSV. Kliknu na jejich web. Tam baner jako kráva „důchodová reforma“. Kliknu a https://www.mpsv­.cz/web/cz/ducho­dova-reforma a první graf: 1/3 výdajů státu jde na důchody – důchody 588 mld. Kč.
Najít tu informaci trvalo tak pětinu času napsání otázky …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Já tedy z rozpočtu odčerpávám dost zanedbatelnou částku. Když ale čtu takovéto debaty, tak si občas připadám jako nějaká přítěž, či darmožráč.
Tímto způsobem by se dalo pokračovat: kolik miliard ročně odchází na zbytečnou administrativu, na léčení alkoholiků, gemblerů, drogově závislých, kolik se rozkrade atd.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Ještě douška.
V roce 1996 se zásadně změnila kritéria pro posuzování invalidity (sbírání bod a slovíček ve zpráě lékaře). přezkoumání všech ID.. Značná část plně invalidních důchodců prošla jen s částečným ID. Později pak přišla další úprava a kategorizace 1. – 3. stupeň invalidity.
V r. 1996 jsem se já poprvé dozvěděla, že a jak se bude navyšovat věková hranice odchodu do starobního důchodu. Že z 90% skončí na 35 nebo 36%. Dnes již vs určitostí víme, které věkové kategorie se to týká.

Avatar uživatele
da ny

Zjentečku, ono to není tak „jednoduché“.
Celé roky, kdy byly silné ročníky, vydělávající a odvádějící platby na sociální pojištění.
A že to byl majlant 😉 Financovali důchody svých rodičů a prarodičů.
Už V. Klaus „stahoval“ tyto peníze (přebytky) do státního rozpočtu. Aby „vyšel“, investoval peníze jinam.
Nyní tato populase po 20 – 30 letech dosáhla důchodového věku. Důchodců je asi 2 miliony 400 tisíc (!). A tato pracující generace na ně !neumí“ vždy vydělat (plus slabší ročníky). To co se nevybere musí vlády „dodat z rozpočtu“. Fond byl defakto „vyčerpán jinam, žádné úspory z přebytku nezůstaly.
Podobná situace se ve vlnách opakuje. Dnes jsou silné ročníky 15 letých. Až půjdou do důchodu, opět je budou „živit“. byť jen 35% slabé ročníky a to kdo ví, zda vůbec….
Mí prarodiče a ti před nimi, částečně maminka odcházeli do důchodu s 90% z posledních 5 nebo 10 let příjmů (co bylo výhodnější).
Táta už brblal, páč se začalo postupně snižovat na % a mělo by to být pak z celkových příjmů za pracovní činnost. Pokud nedojde k jiným úpravám, kromě snižování či pozastavení zákonné valorizace.
Církev se postupně vyplácí (restituce) a postupně utíná od „státního cecíku“. Řada právníků se domnívala/domnívá, že ne všechny požadavky církví byl a jsou zcela opodstatněné. V době, kdy se o tom rozhodovalo, vlády naznaly, že ano.
To že v tom jsou „započteny“ i předválečné, prvorepublikové požadavky (jejich ztráty/újma na majetku např. za TGM). A z dob Josefa II., už dnes nikoho „netrápí“. Co se podařilo „urvat“, to církve dostaly a dostanou. Kalousek tehdy v KDU ČSL věci velmi napomohl, odvedl svou „práci“. Tady se částky
ročně liší, těžko získávají informace. Ono se kolem toho od samého počátku „mlží“, není to téma do diskuze a pro veřejné informace.

Avatar uživatele
da ny

Jestliže na internet vloží informace jednotlivá ministerstva (odkazy) nebo statistický úřad, z čeho jiného bychom asi měli čerpat informace? Pokud nejsme na onom pracovišti nebo nám věrohodná osoba.
Ostatní čerpají a přepisují jen to, co ministerstvo (v mém odkazu o důchodech z MPSV) pustí do světa.
Z jakého dalšího prstu to hodláš „vycucat“: 😉

Avatar uživatele
zjentek

Petrph, ok, stačí. A je to dokonce až za mantinely otázky i předešlých otázek. Vždyť já se nikdy neptal, kolik stát na důchody doplácí. Who care? BTW, zadání otázky zní a předchozích taky vždy znělo dost jasně, nebo ne? Víš, mě člověk houpat může, proč ne. Je to jeho věc a moje blbá starost. Tož tak a díky za projev ochoty a objasnění. Hned je vidět, že tady „máš zájem“.

Avatar uživatele
zjentek

Pětadváca, popravdě jsem spíše narážel na laxní přístup k odpovědím zde, tou svou otázkou a tedy za ten pětinásobný čas mně to určitě stálo. Co s mou informací/narážkou bude dál, to jde mimo mě. Ale stálo mě to za to- za tu případnou nápravu či případný pokus o sjednání nápravy laxního přístupu k odpovědím. Vždyť, podívej se na ta hovna sám, ne? 🤷‍♂️

Avatar uživatele
zjentek

…Anebo ta hovna vidím pouze já, protože jsem autista. pak sorry jako.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání