zjentek

Dokáže zde někdo uvést (v řádech desítek či stovek miliard), kolik jich ročně z rozpočtu odchází na starobní důchody?

Již jsem se zde min. dvakrát ptal podobně,>>>
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-kacek-jde-rocne-ze-statniho-rozpoctu-na-duchody-a-kolik-rocne-na-cirkevni-restituce
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tak-sakra-jsem-teda-debil-ja-nebo-je-debil-ten-kdo-tvoril-prilozenou-tabulku
ovšem protože jsem dal na odpovědi zdejších členů fóra, nemohu se teď jaksi správně dopočítat. Ostatně projeďte si odpovědi sami, linky jsou přiloženy. Namátkou:

„Na důchody se vyplácí cca 60 mld ročně.
Na církevní restituce se v průběhu 30 let vyplatí celkem cca 60 mld. Kolik je to ročně zvládneš vypočítat sám?“
Emefej>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-kacek-jde-rocne-ze-statniho-rozpoctu-na-duchody-a-kolik-rocne-na-cirkevni-restituce

Anebo:

"ČTI POŘÁDNĚ A S KLIDNOU HLAVOU. 😉
Tabulka je správně. To by si snad ninisterstvo MPSV „nelajzlo“ 😉
U když podle Kalouska (neděle ČT1´) swe Ministersno hinancí „seklo“ s deficitem o sto miliard. Uváděli 290 a mělo být podle něho 390 mld. Proto teď tak příšerně jančí, škrtají a stejně to bude k ničemu…..;/
Tabulka 1.2:
Počet starobních důchodců je uveden v tisících (tedy 3 nuly):
Tabulka ´= 2 368,7 tisíc. tedy celkem, přes dva miliony = 2.368.700.

Tabulka 1,1
v mil. Kč
44 947 (leden 2022))
4 494 700 000 mld.
574 905 (cca rok 2022)
57 490 500 000 mld.
Pokud za miliony přidám 5 nul…….. 10 na 6."
Da ny>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tak-sakra-jsem-teda-debil-ja-nebo-je-debil-ten-kdo-tvoril-prilozenou-tabulku

Můj problém je ten, že výpočty v odpovědích členů fóra mně nesedí s informacemi uváděnými na internetu. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️
A proto zde já stále zdůrazňuji (zejména některým konkrétním členům, kteří nedokáží víc než vložit link a stále mou filozofii nechápou), že neověřené informace z internetu mě nezajímají a raději se zeptám přímo na fóru (kde za relevantnost informací je jistě někdo placený a nese zodpovědnost).

Takže poprosím, na tomto konkrétní příkladu daných informací, mně celou problematiku rozumně a lidsky vysvětlit. Děkuju.

Odpovědi
petrph

Aha.. už jsem to možná vysvětlovat minule. Už když se díváš na ty výsledky na internetu, tak tam se ale uvádějí dva termíny , které ale značí něco rozdílného

  1. Kolik stát na důchody každoročně vyplácí (odchází) – a tato cifra je kolem 600 miliard ročně
  2. Kolik stát na důchody každoročně doplácí – a to může být několik desítek miliard ročně (je to různé) – třeba těch 60 miliard za rok.

Ono se to dá vyjádřit i jinak – třeba se píše v tom 2) jako o deficitu důchodového systému či účtu.

Proč to tak je – pro financování důchodů je zákonem předepsán speciální příjem státního rozpočtu, tzv. důchodové pojištění které (asi to víš) musí platit každý zaměstnanec i každý podnikatel. Pokud tyto vybrané peníze stačí na výplaty všech důchodů za ten rok , je to fan. Ale dost často se stane že těch důchodců je víc, takže na to pak musí stát doplácet z rozpočtu z jiných daní. -což je právě to 2), v desítkách miliard ročně..
Stačí to takto?

Pepa25

Důchody vyplácí MPSV. Kliknu na jejich web. Tam baner jako kráva „důchodová reforma“. Kliknu a https://www.mpsv­.cz/web/cz/ducho­dova-reforma a první graf: 1/3 výdajů státu jde na důchody – důchody 588 mld. Kč.
Najít tu informaci trvalo tak pětinu času napsání otázky …

paul1

Já tedy z rozpočtu odčerpávám dost zanedbatelnou částku. Když ale čtu takovéto debaty, tak si občas připadám jako nějaká přítěž, či darmožráč.
Tímto způsobem by se dalo pokračovat: kolik miliard ročně odchází na zbytečnou administrativu, na léčení alkoholiků, gemblerů, drogově závislých, kolik se rozkrade atd.

da ny

Ještě douška.
V roce 1996 se zásadně změnila kritéria pro posuzování invalidity (sbírání bod a slovíček ve zpráě lékaře). přezkoumání všech ID.. Značná část plně invalidních důchodců prošla jen s částečným ID. Později pak přišla další úprava a kategorizace 1. – 3. stupeň invalidity.
V r. 1996 jsem se já poprvé dozvěděla, že a jak se bude navyšovat věková hranice odchodu do starobního důchodu. Že z 90% skončí na 35 nebo 36%. Dnes již vs určitostí víme, které věkové kategorie se to týká.

da ny

Zjentečku, ono to není tak „jednoduché“.
Celé roky, kdy byly silné ročníky, vydělávající a odvádějící platby na sociální pojištění.
A že to byl majlant 😉 Financovali důchody svých rodičů a prarodičů.
Už V. Klaus „stahoval“ tyto peníze (přebytky) do státního rozpočtu. Aby „vyšel“, investoval peníze jinam.
Nyní tato populase po 20 – 30 letech dosáhla důchodového věku. Důchodců je asi 2 miliony 400 tisíc (!). A tato pracující generace na ně !neumí“ vždy vydělat (plus slabší ročníky). To co se nevybere musí vlády „dodat z rozpočtu“. Fond byl defakto „vyčerpán jinam, žádné úspory z přebytku nezůstaly.
Podobná situace se ve vlnách opakuje. Dnes jsou silné ročníky 15 letých. Až půjdou do důchodu, opět je budou „živit“. byť jen 35% slabé ročníky a to kdo ví, zda vůbec….
Mí prarodiče a ti před nimi, částečně maminka odcházeli do důchodu s 90% z posledních 5 nebo 10 let příjmů (co bylo výhodnější).
Táta už brblal, páč se začalo postupně snižovat na % a mělo by to být pak z celkových příjmů za pracovní činnost. Pokud nedojde k jiným úpravám, kromě snižování či pozastavení zákonné valorizace.
Církev se postupně vyplácí (restituce) a postupně utíná od „státního cecíku“. Řada právníků se domnívala/domnívá, že ne všechny požadavky církví byl a jsou zcela opodstatněné. V době, kdy se o tom rozhodovalo, vlády naznaly, že ano.
To že v tom jsou „započteny“ i předválečné, prvorepublikové požadavky (jejich ztráty/újma na majetku např. za TGM). A z dob Josefa II., už dnes nikoho „netrápí“. Co se podařilo „urvat“, to církve dostaly a dostanou. Kalousek tehdy v KDU ČSL věci velmi napomohl, odvedl svou „práci“. Tady se částky
ročně liší, těžko získávají informace. Ono se kolem toho od samého počátku „mlží“, není to téma do diskuze a pro veřejné informace.

da ny

Jestliže na internet vloží informace jednotlivá ministerstva (odkazy) nebo statistický úřad, z čeho jiného bychom asi měli čerpat informace? Pokud nejsme na onom pracovišti nebo nám věrohodná osoba.
Ostatní čerpají a přepisují jen to, co ministerstvo (v mém odkazu o důchodech z MPSV) pustí do světa.
Z jakého dalšího prstu to hodláš „vycucat“: 😉

zjentek

Petrph, ok, stačí. A je to dokonce až za mantinely otázky i předešlých otázek. Vždyť já se nikdy neptal, kolik stát na důchody doplácí. Who care? BTW, zadání otázky zní a předchozích taky vždy znělo dost jasně, nebo ne? Víš, mě člověk houpat může, proč ne. Je to jeho věc a moje blbá starost. Tož tak a díky za projev ochoty a objasnění. Hned je vidět, že tady „máš zájem“.

zjentek

Pětadváca, popravdě jsem spíše narážel na laxní přístup k odpovědím zde, tou svou otázkou a tedy za ten pětinásobný čas mně to určitě stálo. Co s mou informací/narážkou bude dál, to jde mimo mě. Ale stálo mě to za to- za tu případnou nápravu či případný pokus o sjednání nápravy laxního přístupu k odpovědím. Vždyť, podívej se na ta hovna sám, ne? 🤷‍♂️

zjentek

…Anebo ta hovna vidím pouze já, protože jsem autista. pak sorry jako.