autacek

Dokáže být člověk zamilovaný do dvou osob současně, nebo je to zcela nemožné ? A čím je to vlastně způsobeno ?

Nejlepší odpověď
MK44

Spustí-li se nám v mozku onen chemický proces, který nazýváme zamilovanost, a spustí-li se v silné míře, což zpravidla přináší daleko více trápení než básníky opěvovaného štěstí, ostatní potencionální partneři/partnerky pro nás ztrácejí význam. V takové spalující milostné („zamilovanostní“) vášni skutečně nedokážeme být zamilovaní do více osob. U lehké zamilovanosti bych to nevylučoval. Asi jak kdo.
Jen bych prosil nezaměňovat stav zamilovanosti s pocity sympatií, sexuální přitažlivosti, přátelství, pocitem odpovědnosti k dlouhodobému partnerovi nebo rodině apod. To, že nám někdo eroticky „voní“ ještě neznamená, že jsme do něho zamilovaní, i když zpravidla právě tím se zamilovanost spouští. Ovšem jen zřídkakdy u obou a stejnou „silou“. Zamilovanost není totéž jako takovéto „mít rád“, kdy mít rád můžeme jak toho, s nímž uspokojujeme sexuální touhu, tak třeba svého dědečka, se kterým se do takových akcí nepouštíme. Lidem, které máme rádi, nechceme ubližovat. Pokud se však silně zamilujeme do mimomanželského partnera, třebaže toho manželského máme stále „rádi“, bývá to stav „k pomilování“. Stokrát nám můžou ostatní, nebo i my sami sobě, říkat, že každá zamilovanost se vyčerpá a neodvratně odezní, a že s tím dlouhodobým partnerem/par­tnerkou máme rodinu, dobře spolu vycházíme a spoustu věcí už máme takříkajích vyříkáno, a že ho/ji vlastně máme rádi, zamilovanost s námi bude „točit“ dál. „Překousnout“, přemoci svou zamilovanost a obětovat svou „lásku“ je nadmíru těžké. Ale to už jsme mimo téma, že?
Ptáte se, čím že je to způsobeno. Víte, ona ta zamilovanost je v podstatě bojový stav! Příroda nás nutí napnout všechny síly, abychom získali/y osobu, vůči níž se zamilovanost spustila, pro sebe a „odehnali“ ostatní soky/sokyně. Síly pak neradno štěpit. Tak asi proto. Evolučně se to osvědčilo. Osvědčilo se, že za stavu silné zamilovanosti se nejspíš zplodí další generace. To, jak tu generaci vychováte a uživíte, až vás ta zamilovanost přejde, už přírodu nezajímá. Starejte se! Už jsem zase mimo téma… 🙂

Další odpovědi
zjentek

já myslím, že je to veliká blbost. Zamilovaný můžeš být do dvou pokrmů nebo chodů současně, ale to je chtíč nebo požitek a u osob by to nebylo moc fér si do nich pod různýma záminkama jenom hryzat. To už pak nějak hraničí s církví, nebo co
Doplňuji:
vidíš? eso- typický požitkář ,) ..ale to je většina lidstva. Je to program, s kterým se ve školství neučí pracovat.

ponovotny

zamilování je podvědomý proces, který když je spuštěný tak vylučuje, že by se spustil druhotně.
milovat ale můžeš podle vlastního uvážení i více osob

Hakunamatata

Je asi jasné, že nikdo nemůže na tuto odpověď dát objektivní odpověď. Jelikož žádné výzkumy na toto téma neproběhly a pravděpodobně ani nikdy neproběhnou. Každý může pouze vyjádřit svůj pocit či domněnku, a tak učiním i já.

Podle mě zcela nemožné – pokud jsi do někoho zamilovaný, soustředíš na něj všechnu svou pozornost, snažíš se mu snést modré z nebe, stále na něj myslíš, že nemůžeš ani jíst, ani spát, ani řídit, ani pracovat, ani přemýšlet a i okolí si všimne změn ve tvém chování. Když bych to teoreticky měla vynásobit dvěma, tak bych už byla na pokraji šílenství.

Samozřejmě paralelních vztahů můžu mít mnoho, ale nikdy nebudu do všech zamilovaná. V ostatních případech půjde o jiný podobný cit – lásku, vášeň či nenávist. Jelikož, jak tu bylo řečeno, zamilovanost pomine a já můžu toho člověka přeřadit do některé z uvedených kategorií a směle se zamilovávat znova.
Doplňuji:
Být zamilovaný, to je výbušnost, posedlost, iracionalita, nádhera, sen opojení. Milovat je dlouhá práce, důvěra, komunikace, oddanost, bolest a slast.

eso123

Já si myslím,že ano,klidně i do víc osob. Když je jedna osoba inteligentní ale ne příliš přitažlivá,ale jsi do ni zamilován a druhá osoba je zase třeba zase hloupá ale přitažlivá tak do ni taky může být člověk zamilováný.

Pak už si jen vybrat jestli je lepší inteligetní a ošklivá osoba,nebo hloupá a hezká,to už je na typu člověka,nebo je taky možné milovat obě ( :D)

Je to způsobeno hlavně tím,že každá z těch dvou osob je nějakým způsobem přitažlivá a člověk neví které víc projevovat city :)

VIKTORIÁ

Já jsem vlastně asi do pěti, takže zastávám názor, že je to možné! :D