joeyk

Dohoda o provedeni prace – nezaplaceni odpracovanych hodin

Dobry den, cca 4 mesice zpetne jsem pracoval na DPP smlouva 160kc/hod na 25hod/mesic. Odpracoval jsem celkem 160 hodin s tim ze mesicne mi bude davat 15 hrubeho a ta smlouva byla jen na oko pro pracovni urad abych neprekrocil 4000kc. Poslal mi jen na ucet 4000kc. A zbytek cca 9 tisic mi nedal a nereaguje. Napadlo me podat na nej zalobu a chtit po nem ne tech 9 tisic co mi jeste dluzi ale 160hod x 160kc =25600kc. Mam na to pravo? Dolozit odpracovane hodiny muzu. Na kolik by vysel pravnik? dekuji
Doplňuji:
nemel jsem zadnou podporu z uradu prace, proste jsem tam odpracoval 160hodin za ktere jsem podle ustni dohody mel dostat cca 15 tisic ale dali me jen 9 a zbytek po nich chci a tim ze mi nechteji vyjit vstric tak bych proste udelal to ze budu chtit 160kc x 160hodin, jen jde o to jestli na to mam pravo, kdyz jsou oni svine tak ja taky budu ()ve smlouve je jen ze tato smlouva plati do roku prosince 2011, takze podle me na to mam pravo

Nejlepší odpověď
Drap

Právo na to máte. Právník vyjde podle toho jakého si najmete. Může to být 5,000 aletaké 100000,.. Nemáte se proš souidit . Dostal jste zaplaceno podler smlouvy a nic jiného neprokážete. A nebo chcete nahlásit sám na sebe že jste se pokusil krátit daně ?

Další odpovědi
fablen

I na Vaše předchozí dotazy jste již dostal rady. Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně a tu jste měl na sjednanou částku – zaměstnavatel vše dodržel. Navíc pokud jste evidovaný na úřadu práce, tak si uvědomte, že zákon porušujete i Vy a trestán by mohl být nejen zaměstnavatel, ale i Vám by vzali podporu, kterou jste obdržel.

Sazba Kč 160,–/h u nezapracovaného nového zaměstnance je navíc vysoká – i ostatní „stálí“ zaměstnanci mají obdobný výdělek?
Doplňuji:
Skutečně nevím, co chcete slyšet když neposloucháte: byl jste evidován na úřadu práce. I když jste nebral podporu, tak jste ale byl v evidenci a stát za Vás zaplatil minimální zdravotní pojištění. Vy jste ale lhal úřadu práce, když jste jim donesl smlouvu, kde byl maximální výdělek Kč 4000,– a slíbeno jste měl více. Zjistěte si, kolik ve Vašem okolí stojí nejlevnější právník, kolik Vás bude stát pokuta od úřadu práce (viz článek níže platný od ledna 2012), doplatek zdravotního pojištění, soudní výdaje a zjistěte, zda Vám ty peníze a nervy za to stojí.

Od ledna pokuta až 10 miliónů Kč:
Kontrolu nelegálního zaměstnávání provádí nejenom zaměstnanci úřadů práce, ale také zaměstnanci Státního úřadu inspekce práce, celní úřady nebo České správy sociálního zabezpečení. V roce 2011 může objednavatel práce dostat maximální pokutu 5 miliónů korun. V případě úspěšného legislativního procesu novely zákona o zaměstnanosti bude od ledna příštího roku činit maximální pokuta až 10 mil. Kč. Přičemž bude nově stanovena i minimální pokuta, která bude činit 250 tisíc Kč. Zvyšuje se však i pokuta pro vykonavatele práce na černo, zatímco nyní může fyzická osoba dostat pokutu 10 tisíc Kč, tak v roce 2012 to bude již 100 tisíc Kč. V případě, že občan navíc během výkonu práce na černo pobíral podporu v nezaměstnanosti nebo jiné dávky, tak je musí samozřejmě vrátit.

led

Aké je znenie zmluvy? Na akú sumu? Máte spornú sumu prisľúbenú na papieri, alebo aspoň pred svedkom? Máte podpísaný výkaz práce aj s odpracovanými hodinami? Asi nie. Stali ste sa obeťou nepoctivého podnikateľa.
Určite tak isto ako na Slovensku aj u vás fungujú bezplatné právne poradne. Obráťte sa na nich.
Doplňuji:
Ste obmedzený príjmom do 4000Kč, to znamená, že dostávete podporu od Úradu práce? Nie je trestné, poberať podporu a súčasne mať vyšší príjem než je povolený? Nie je to náhodou podvod z vašej strany?

Ella

bohužel – ústní dohoda je žádná dohoda, to nikomu neprokážete!
Raději se vždycky držte smlouvy nebo si najděte poctivého zaměstnavatele…
Nemá cenu něco vymáhat soudně, za prvé nemáte důkazy, akorát vaši hloupost, že jste pracoval přes limit a za druhé ten právník by vás dobře natáhl do desetitisíců… ještě byste mohl dostat pokutu vy, že jste chtěl obelhat Úřad práce. Zaměstnavateli to nedokážou, smlouva je uzavřena jak má být…