Dogmatičnost

dobrý večer chtěl bych se zeptat co znamená slovo dogmatičnost hledal sem to ve slovniku ale nenašel sem to začínam být zoufalý předem děkuji za odopvěd

Odpovědi
Lencis

Dogma (pl. dogmata; řec. δόγμα dogma názor, učení; δοκεῖν dokein ukazovat se správným) je výslovné tvrzení čili teze, o němž se v dané oblasti nebo v určitém společenství nepochybuje. V křesťanství se tak označují články víry, které církev uznává jako zjevenou pravdu.

V širším smyslu znamená dogma jakékoli tvrzení, o němž nelze pochybovat (např. v právu). Protože zákazu diskutovat, pochybovat a zejména kritizovat důležité ideje nebo rozhodnutí zneužívají různé politické, společenské nebo i církevní a vědecké autority, má slovo dogma často pejorativní význam.

Podobně i odvozená slova dogmatismus a dogmatický znamenají v běžné řeči často ztrnulý, konservativní, autoritativní nebo dokonce – pokud se obává diskuse – pokrytecký.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dog­ma