•petr•

Nevíte někdo náhodou, zda se dá z odběru krve zjistit rakovina, konkrétně rakovina kostí?

Dobrý večer, předem děkuji moc

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, dá se to poznat, ale ne s jistotou. V krvi lze najít tzv. markery určitého druhu rakoviny, které mohou signalizovat výskyt nádoru, ale nemusí. To platí i pro jiné druhy rakoviny, např. prostaty. Zpravidla následuje biopsie – odběr vzorku tkáně, který jedině může s jistotou říci, zda jde o zhoubný nádor, nebo ne. V případě rakoviny kostí může hodně pomoci i prostý rentgenový snímek.
https://nemoci­.vitalion.cz/ra­kovina-kosti/

lachtanidlo1

Konkrétně rakovina kostí určitě ne.
Rakovina samotná je celkem složitá záležitost našeho organismu. V krvi se pozorují tzv. nádorové markery a onkomarkery, které nemůžeme rozhodně dát do rovnosti! Jeden typ totiž je v naší krvi přítomen neustále, jelikož mutacím naše buňky podléhají neustále, avšak nemusí se to nijak projevit.
Druhý typ signalizuje přítomnost nádorového bujení v těle.
Toto ovšem platí u opravdu „nejlehčích“ typů rakoviny, kdy buňky nemají tak zákeřné buení a genovou mutaci.
Rakovina kosti se určitě z krve nezjistí, i když jisté „léčitelé“ a „chytrolíni“ by Vám řekli, že to možné je. Je to bohužel jeden z nejhorších typů rakoviny a rozpoznat jej je náročné i pro toho nejlepšího onkologa.