Petka1912

Dobrý den,tykání vždy nabízí žena muži, ikdyž je žena o více let mladší než muž? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
brillant

Jestli můžu – zásadní otázka vždy je, jestli se jedná o pracovní vztah. Tam vždy nabízí nadřízený podřízenému bez ohledu na cokoliv včetně stáří a pohlaví.
V běžném životě – žena muži, v případě stejného pohlaví starší mladšímu.

Další odpovědi
Alesh

Kolega se mýlí, platí totiž, že ve společnosti je vždy významnější žena, starší, nadřízený. Tykání nabízí vždy společensky významnější osoba. Toto pořadí lze v případě, že žena je výrazně mladší (řekněme třeba o 30 a více let) než muž otočit.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1124997157-etiketa-nejsme-si-rovni/203522165­250003/?tema=de­tail

Elk

Dle jarkovského : Muž může nabídnout ženě tykání, ovšem ta musí být tak mladá, že by mohla býti minimálně jeho dcerou.

Lucijej

Teď jsem dohledala v knížce o etiketě.
Chlap může ženě nabídnou tykání v případě, že:

  1. je její nadřízený
  2. je společensky významnější
  3. je výrazně starší (aspoň o jednu generaci)

venkovan

Zpravidla čekám na ženu, i když je o mnoho let mladší. Vykání mi nevadí, pokud je to dívkám nepříjemné mi tykat.
Nicméně na pracovišti to i hodně mladé slečny dostanou ihned za povinnost mi tykat. Někdy jsou situace, kdy není vhodné si hrát na společenské vystupování a slova musí jít ven rychle a pětně od plic.