wertygo

Může mě přítelkyně vyhodit bez koruny?

Dobrý den, s přítelkyní jsme postavili spolu domek, ale jelikož to v té době nešlo vše bylo napsáno na ni.
Po pár rokach začíná říkat že mě může vyhodit bez koruny.. Moje výplata chodila na její účet a vše se platilo společně.. Na domě jsem skoro celou práci udělal já osobně… Slyšel jsem něco o veřejnoprávním soudě… Můžete nějak poradit…Děkiji

Nejlepší odpověď
da ny

Obraťte se na právní pomoc, poradnu.
Tam zjistíte zda a jaké máte možnosti.
Zkušenost nemám. Co tak slýchám kolem sebe. Svou práci těžko nějak „doložíte“.
Investice by šlo zdokladovat výběry z účtu a následné zakoupení materiálu (z Vaší karty).
Vše rozdělit ba 2 poloviny (?). Kdo co platil (strava, energie, bydlení, ošacení, ostatní věci do domácnosti, materiál na stavbu…..? Jaká byla dohoda (písemná/ústní)?
Obávám se, že „že: mě může vyhodit bez koruny.“, se může stát realitou. Už mnoho lidí tak dopadlo (muži i ženy).

Další odpovědi
Filip84

To je takový pall-mall, bez ladu a skladu, faktů minimum, kydů maximum.

Pokud v tom domě bydlíš, máš tam trvalé bydliště, tak ano, na jedné straně, Tě může přítelkyně „vyhodit bez koruny“, to je pravda, na druhou stranu, pokud ale Ty řekneš: „Ne, nikam nejdu!“, tak se ona bude muset obrátit žalobou na Tvůj obecný soud, abys se vystěhoval.

Tam všecko to, cos tady naznačil jenom tak náznakem, budeš moct uplatnit. Že ano, že se vystěhuješ (protože Ty se vystěhuješ, protože – pochop to – barák je její!), ale že chceš – tolik a tolik – peněz, protože …, a nechť ať soud uloží náhradu nákladů jí, protože žaloba je v rozporu s dobrými mravy, etc. etc. etc.

Další možností je, že Ty podáš žalobu k jejímu obecnému soudu: že ano, že je barák – sice – napsaný na ní, ale že Tvá výplata šla na její účet, tam a tam jsi nakupoval to a to na barák / do baráku, a máš od toho doklad, a proto, že chceš ty věci, které jsi nakoupil, buďto proplatit a proplatit to, o kolik jsi zvýšil hodnotu nemovitosti, nebo chceš napsat podíl na baráku (pokud ty peníze nemá, nebo třeba nechce dát, nebo tak něco a podobně).

Radit Ti tady rozhodně nebudu, za suché z nosu, od toho jsou advokáti. Tohle není věc, která by byla skutkově a právně prostá, naopak, bude to, pravděpodobně, vyžadovat znalecké dokazování, bude k tomu spousta papírů, jedno s druhým. Takže, buďto se na ní vyprdni, zabal si „raneček“ a vypadni, nebo si najdi advokáta a připrav se na bitvu. Není nikde řečeno, že ona do ní půjde, třeba se domluvíte, když se na ní adekvátně zatlačí, velmi snadno. Třeba ne, to my tady nemůžeme vědět, Ty jí znáš.

Mi to je úplně u prdele, jo, úplně, ale už z toho, co píšeš, je a prima vista seznatelné, že jsi v módu oběti a důvěřivý hlupák. Vždy „šlo“, aby bylo vlastnictví nemovitosti rozděleno na podíly. Vždy, už v Římské říši. Takže Ti někdo kecal, což je v pořádku – kdo je všivák, má být chytrý, kdo je hlupák, má být poctivý. Když jsi hlupák, neověříš si to, ale věříš: dobře Ti tak!

Pokud budeš fungovat dál v tomto módu, Tvůj život nebude krásný! Ale dělej si, co chceš, každý svého ne/štěstí strůjce.

Rokio

Po stránce právní dům patří tvojí přítelkyni a může tě z něj vykopnout.

Tvoje choť je velmi amorální jedinec a zaslouží si na zadek. Ty jsi se pro ni obětoval. Jsi oběť okolností.

Dochy

Doba kdy mohl být u nemovitosti zapsán jen jeden vlastní je dávno pryč. Jestli tu vůbec někdy byla.
„Veřejnoprávní soud“ u nás není. Předpokládám, že to o co Ti jde, jde „civilní žaloba“.

A osobně mám za to, že máš slušnoušanci, pokud budeš schopen rozumně prokázat, že Tvé peníze šli na dům. Určitě to bude chtít právníka a popravdě nejdřív bych se zajímal o to, jak to vidíte s budoucností toho vztahu, protože jakmile tohle začnete řešit přes právníky, nedokážu si představit, že by ještě njaký partnerský vztah existoval.

https://www.me­sec.cz/clanky/za­investovali-jste-dum-expartnera-a-ted-jdete-od-sebe-kdy-vam-musi-penize-vratit/

Hlada

Přítelkyně je cizí člověk a jako takový tě může vyhodit bez koruny. Ohánět se soudem není příliš rozumné. Kromě toho, že nárok bude nejspíš promlčený, tak náklady na právní vymáhání by mohly být srovnatelné s výší nároku a není jisté, že by soud přisoudil náklady řízení. Navíc by se soud mohl zabývat důvodem vzniku pohledávky a mohlo by přijít na krácení věřitele a na trestý čin, který ještě není promlčený. Doma se raději snaž mírným způsobem o dohodu.

Drap

Pokud se při odchodu nedohodnete, tak o tom nebude rozhodovat přítelkyně, ale soud. Rozhodnutí soudu nelze předem předjímat.

wertygo

Dohoda byla slovní ale je mnoho svědků co mi to můžou potvrdit… A vše bylo placeno z jednoho účtu… Kde jsem nechával posílat všechny peníze…

wertygo

Ano to jsem jsi myslel taky ale někde jsem dočetl že když budu mít svědky a aji důkazy že jsme to platili materiál společně protože nejdete faktury jsou na moje jména… Něco by se stim dalo udelat

Filip84

wertygo: Samozřejmě, že dalo, ale není to věc úplně jako snadná, a Ty sám jí nevyřešíš, to není nic proti Tobě, víš co, třeba jsi disponovaný na úplně jiné věci, ale na tohle nedostačuješ, je ztrátou času, abys se v tom patlal. Ale klidně si to dělej, uvidíš, jak dopadneš.

Je to věcí dokazování.

Potom bych byl, poněkud, opatrný, protože já pořád nechápu, proč se to takto „napsalo“, proč „to jinak nešlo“. To jsi měl výkon rozhodnutí, v té době? Nebo proč to nešlo?

Pokud jsi měl výkon rozhodnutí, na její účet šla Tvá výplata už ve formě nezabavitelné částky, tak to je ok, s tou si můžeš disponovat, jak je Ti libo. V opačném případě nejprve konsultuj s advokátem, zda nedošlo k civilnímu nebo trestnímu delliktu – z povahy věci může jít o poškozování věřitele, ale nemusí to být nutně trestní záležitost.

Potom ano, potom budeš muset shromáždit co nejvíc papírů, a co nejvíc svědků. Zkušenost je taková, že papír je papír, co je psáno, to je dáno. Svědek je důkaz vždy nejistý! Tak za prvé, už to je nějaký ten pátek a lidská paměť, zvlášť u prostých lidí, nebývá zrovna ideální. Zadruhé, ano, Ty tím žiješ, pro Tebe je to důležité, eo ipso, Ty si to pamatuješ. Jo, Ty jo. Ale nějaký prodejce křovin, opravář plotů, atp., ne, pro něho nejsi důležitý ani Ty, ani Tvá causa, ani Tvá objednávka, nebo zakázka, nebo tak něco. Proto je klidně možné, že se to svědky jenom zamotá a výsledek Tě nemile překvapí.

Prostě zajdi za advokátem, který má jméno a tomuhle se věnuje, dáš mu papíry, on si je ofotí, dáš mu zálohu na palmáre (nebude malá, s tím počítej!), no a on už si třeba i objede ty svědky.

A podle toho se potom domluvíte, tady to nevyřešíš.