Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem ohledně nezletilého syna.

Syn je v mé péči a jeho otec si ho bere pravidelně 2× do měsíce a to na víkend. Žádám Vás o informaci, jestli syn u mě může zůstat na Vánoce, když vycházejí na pátek a je možné, že to vyjde na víkend, kdy má být u svého otce. Existují nějaké zákony/pravidla? kdy v těchto svátcích, má svěřené dítě zůstat, ikdyž to na jednoho z rodičů zrovna nevychází? Děkuji Vám za odpověd´´. Denisa

Nejlepší odpověď
anonym

bud se muzete domluvit s otcem,jinak zalezi na tom kolik vasemu klouckovi je let,pokud je malinky tak se muzete obratit na socialni pracovnici a ta doporuci aby syn zustal u vas pres svatky

Další odpovědi
anonym

PŘECE V PRVNÍ ŘADÉ BERTE OHLED VE VŠÍ VAŠÍ LÁSCE NA VAŠEHO SYNA,KDE BUDE CHTÍT BÝT.NEJLEPŠÍ BY BYLO SE S VAŠIM BÝVALÝM MANŽELEM V KLIDU DOMLUVIT,JESTLI JE DOMLUVA VŮBEC MOŽNÁ.---ZAJ-PO

Zdroj: ZNALOSTI

Miroslavst

Záleží na dohodě mezi vámi a otcem. Nemusíte ani dodržovat stanovený termín co určil soud, když se spolu dohodnete na jiném termínu.
Příklad: Jeden měsíc celý o prázdninách vy a druhý on.
Pokud to bude vyhovovat oboum, nic se neděje. Nikdo vás za to trestat nebude.
Takže pokud se třeba dohodnete, že 24.-26.12.2010 bude syn u vás, naopak on může mít syna 31.12.2010–2.1.2011 a podobně.
Jen v případě, že se nedohodnete, mohl by na návrh rozhodnout soud. Ale proč hned každou věc tahat k soudu.

standa

Zákon existuje (zákon o rodině), ale určitě neobsahuje ´návod´, kdo z rodičů má ´přednost´ mít své dítě ve svátcích u sebe.

Jak již bylo řečeno v ostatních odpovědích, na prvním místě je DOHODA rodičů. Pokud k dohodě nedojde, nastupuje soud…

Nevím jak by soud rozhodl ve vašem konkrétním případě, mohu se jen domnívat, přičem tyto domněnky vycházejí jen z mých osobních zkušenosti:

  • Štědrý večer : děti jsou vždy u toho rodiče, který je má dlouhodobě v péči
  • 25.12. : děti jsou pravidelně u druhého rodiče
  • 26.12. : záleží na dalším programu celých vánočních prázdnin a dohodě obou rodičů jak se střídají o jednotlivých prázdninách, počínaje hlavními prázdninami, přes vánoční, jarní, velikonoční a řadu dalších vícedenních volen dětí

Ideální je, když se rodiče na způsobu střídání prázdnin dohodnou PŘEDEM, např. na celý rok…

Pokud dohoda z různých důvodů není možná a pokud to jeden z rodičů uzná za nezbytné, tak musí soudu předložit návrh, který bude obsahovat výčet výše zmiňovaných prázdnin s rozdělením na oba rodiče a nejlépe s roční obměnou (v lichém roce hlavní prázdniny matka, v sudém otec, v lichém roce vánoční prázdniny otec, v sudém matka apod…)

david1.7

Já mám děti každé vánoce doma,po večeři a dárcích jdou na druhé vánoce k otci a prarodičům.Jen bydlíme v jedné vesnici.