scharka

Dobrý den, může prodejce dodat návod k obsluze ve Slovenštině místo v Češtině? Děkuji

Nejlepší odpověď
led

z Wikipedie
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­ko#cite_note-slovencina-0

" V súvislosti so širokou zrozumiteľnosťou slovenčiny umožňuje český právny poriadok používať slovenčinu, na rozdiel od iných menšinových jazykov, bez prekladateľa či tlmočníka v právnych a úradných úkonoch. Týka sa to mnohých aspektov spoločenského života na celom území Česka. Napríklad Správny poriadok (zákon č. 500/2004 Zb.) stanovuje: „V řízení se jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Účastníci řízení mohou jednat a písemnosti mohou být předkládány i v jazyce slovenském“ (§16, odsek 1). Zákon 337/1992 Zb. o správe daní a poplatkov „Úřední jazyk: Před správcem daně se jedná v jazyce českém nebo slovenském. Veškerá písemná podání se předkládají v češtině nebo slovenštině…" (§ 3, odsek 1). Portál veřejné správy České republiky [online]. portal.gov.cz, [cit. 2010–04–03]. Dostupné online na":
http://portal­.gov.cz/wps/por­tal/_s.155/6966/_s­.155/6966/pla­ce.

Doplňuji:
V zmysle tejto informácie odpoveď znie:
predajca môže dodať návod k obsluhe v Slovenčine miesto v Češtine.
Opačne to platí aj na Slovensku.

Další odpovědi
dudu

Návod k obsluze má být v úředním jazyce daného státu, což slovenština na území ČR není.

anonym

Podle § 11 Zákona o ochraně spotřebitele veškeré písemné informace musejí být podávány v českém jazyce. http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/reklama­ce/4809-povinnost-dovozce-zajistit-cesky-manual-ke-zbozi.html, ale můj subjektivní názor je, že to vadit nebude, někteří dodávají návod jen v cizím jazyce a někteří vůbec.
Doplňuji:
ten cizí jazyk myslím ang, něm, špan, it, fr apod.
Slovenštinu jako starší ročník beru i jako svůj jazyk.

zzzzz

Může, slovenština je u nás uznaný jazyk. I u soudu můžete mluvit bez tlumočníka slovensky.