Drakenas

Dobrý den je mladictvím zakázáno alkohol roznášet? – brigáda v hostinci atd děkuji.

Odpovědi
Filip84

Ano i ne.

Osoba mladší 18 let se, v zásadě, nesmí flašky lahve, nebo tabáku, ani dotknout, ne tak to prodávat, a nejen alkoholu a tabáku, ale ani např. zápalek, zapalovače nebo Sava. Ta legislativa je hodně roztříštěná, než aby byl nějaký sensus v tom to tu všecko vypisovat.

Jedinou výjimku mají žáci školy, kteří se připravují v denním studiu na číšníka, kuchaře atp.

Jinak bohužel.

Drap

Ano je. Existuje však vyjímka pro učně v oboru a pro studenty hotelových škol.

Mravenec

Ano, existuje zákon č. 65/2017 Sb. – O ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který stanovuje, že se právnická osoba dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 11 odst. 5, shora uvedeného zákona, prodá nebo podá alkoholický nápoj osobě mladší 18 let.

plebs

Drakenas hele když tam nebude informátor / někteří pracují za odměnu někteří zdarma / nebo práskač tak to lze risknout hlavní odpovědnost nese podnikatel a jinak pozor pokud jdeš na př. taťuldoj koupit lahváče a soused tě práskne.

Dochy

Některé věci v odpovědích mi připadjí poněkud neuvěřitelné. Např: „ale ani např. zápalek, zapalovače“ – proč by nezletilí měli mít zakázáno dotknout se zápalek? Chápu děti, ale nevidím důvod, proč by jako 17 letý mladík nemohl rozdělat oheň na buřta. A nemyslím si, že by učitel šel sedět pokud své svěřence pověří péčí o táborák.

Filip84

Protože je na to nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č. 1907/2006 (REACH), ve znění Nařízení Komise EU č. 2015/830, je k tomu bezpečnostní list, ve kterém je varování „P102 Uchovávejte mimo dosah dětí“ a dítě je osoba mladší 18 let.

Hotovo, a co si kdo myslí, nebo co se komu líbí, či nelíbí, je dokonale nepodstatné. Když ti na to dojde kontrola, tak jsou za to větší pálky, než když prodáš pětiletému fakanovi flašku lahve a karton Startek.

Stejné je to se Savem, Okenou nebo něčím podobným: ke všemu je bezpečnostní list, a jakmile je v něm „P102 Uchovejte mimo dosah dětí“, tak to musí mít na kase v seznamu a musí kontrolovat věk – stejně, jako u alkoholu, nebo tabáku.

Dochy

Uchovávejte mimo dosah dětí se píše i na lahvičce dětského nurofenu. Takže s tím nepochodíš. Bezpečnostní listí sem zkrátka netahej, to je jiná sorta než zákonný zákaz dotýkat se něčeho…

Dochy

Mimochodem: Ošetřování člena domácnosti – automaticky se dává rodičům nemocných dětí, které jsou mladší 10 let. Takže se předpokládá, že starší se už zvládnou, co se medikace týče, obsloužit sami.