AnnaKanalos

Dobrý den, je mi 15 mám otázku, když si najdu brigádu a vydělám peníze na vlastní telefon má právo mi ho má matka brát?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Funna

Ano, má právo

Jsi nezletilý, takže za tebe odpovídá tvůj zákonný zástupce.má právo na vše, co není protizákonné…a co znamená „bere mi telefon?“..pokud to považuje za výchovný prostředek, tak na to samozřejmě právo má…pokud nemá na vlastní phone, tak je to otázka morálky a vašich vztahů, ne práva…

Další odpovědi
da ny

Ano, má právo

Nevhodná anketa. Chybí „jiná odpověď“ (zvolené možnosti nemusí vyhovovat).

Smlouvu s telefonním operátorem nezletilý nemůže uzavřít (tedy jen matka, otec. zletilý sourozenec).
Žádný zaměstnavatel nesmí zaměstnat mladistvého, mladšího 16 let!!!
Pokud bude dodržovat zákon, zaměstná tě až po dovršení 16 let.

Filip84

Ne, nemá právo

Ne, nemá právo, protože – fysicky – Ti nemůže sebrat něco, co nevlastníš, cheš-li to úplně přesně, tak podle zásady nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet.

Je-li Ti patnáct let, tak „na brigádu“ nemůžeš, jak už Ti napsala dany.

Až Ti bude 16, a až si nějakou tu brigádu najdeš, peníze vyděláš, a ten mobil za ně zakoupíš, a až pokud Ti ho paní matka bude brát, tak až potom s tím přijď, ano? Do té doby to nemá smysl, bavit se o tom! 🙄🤦🏽‍♀️

Disraeli

Ano, má právo

Ano, může se to zdát nespravedlivé (a taky tomu tak může i být), ale je to tak. Neplatí to jen pro ČR ale snad pro většinu zemí. Rodič může nezletilému potomkovi zabavit mobil – i když je jeho vlastní. Do plnoletosti za tebe zodpovídá on/a, mají taky právo za tebe v mnohém rozhodovat, včetně o tvém (osobním) majetku. Dohlíží na tebe, vychovávají tě a kontrolují (všemožně) až do tvých 18. Z výchovného nebo bezpečnostního hlediska, ti zkrátka mohou zabavit mobil, i když je tvůj.
Něčeho by se dopustili, až pokud by šlo o něco vážnějšího. Nesmí ti zabavovat/upírat jídlo, přístřeší, různé základní věci – pro život, důstojnost, zdraví, atd… to už jsou ale věci za hranou zákona, jednalo by se o týrání, či zanedbání péče. A to už je o něčem jiném (a takové záležitosti jsou – nebo by měly být – zřejmé). A to, že ti rodič zabaví (tvůj vlastní) mobil, tak prostě smůla, nemusí se ti to líbit, ale s tím nic nenaděláš… můžeš na rodiče zavolat třeba sociálku nebo policii, ale ti s tím taky nic neudělají. ;)
Zda je to nebo není spravedlivé, tak to je otázka… ano rodič by měl v jisté míře takto rozhodovat za děti (a z výchovného, či jiného hlediska i zabavovat majetek – jako trest, kvůli bezpečnosti nebo z jiných podobných důvodů – pokud je to nutné). Ale taky všeho s mírou a má to i druhou stranu. Pokud rodič není rozumný a zabaví ti (bezdůvodně) tvůj vlastní mobil, tak s tím opět nic neuděláš. Třeba se na tebe neopodstatněně naštve, nebo je rodič proti technologiím nebo se mu něco zrovna nezdá nebo je něco proti jeho přesvědčení/víře… BOHUŽEL, spravedlivé to zrovna být nemusí. Mně by se třeba nelíbilo, kdyby mi rodiče (ještě jako nezletilému) něco vlastního takhle brali podle jejich libo/vůle. Ale právo na to mají. Z principu je to správné – výchovná (aj.) opatření – ale už se tak nějak nepočítá s tím, že rodič zkrátka může být sám nespravedlivý anebo prostě kre*én (hulvát, zlomyslný, hlupák/pošuk, apod) a může buzerovat, ztrpčovat život – a dokud to nepřekročí zákon, tak nikdo neřeší takové drobnosti jako nespravedlnosti (a hlouposti) ze strany rodičů vůči dětem. Takovou blbost zkrátka nikdo neřeší, a rodič ti může zabavit mobil, v podstatě z jakéhokoli důvodu – i když třeba nespravedlivě.

A jinak, na brigádu samozřejmě můžeš od 15 (nikoli od 16)…

Kajanek

Ano, má právo

Pokud jsi nezletilý/nez­letilá, tak souhlasím, že právo má. Druhá věc je, zda-li ho bere zaslouženě, což bude vždy subjektivní.

Kazatel

Ne, nemá právo

zjentek

Ne, nemá právo

Já netuším, proč sem Filip plete pravidlo „nemo dat“ (těžko jsi obdržel obnos/peníze od někoho kdo k nim nemá vlastnické právo- to je na palici neboli „filipovina“), ovšem samozřejmě ti radí blbě, protože mimo pravidla, které tady nesmyslně v latině plete, ti taky sděluje, že vlastně nemůžeš mít peníze. Ty samozřejmě MŮŽEŠ mít peníze a ano, MŮŽEŠ si za ně nakupovat, třeba i mobilní telefony a ano, JSOU následně tvým vlastnictvím a ne, NIKDO ti je NESMÍ brát, pokud ty si to vysloveně nepřeješ, pokud to nechceš a stejně jako o mobil může jít třeba i o angličáka, šlapací trojkolku či antiperle, tomáš fuk, které sis pořídil za takové peníze, které samozřejmě, jaxem již psal, MŮŽEŠ mít (zde milého Filipa s radostí odkáži na Ústavu ČR(_._)).

WordPress

Ano, má právo

Musíš vydržet do 18 let a odstěhovat se od rodičů, jinak to nejde řešit

Disraeli

Taky, co by rodič NE/měl dělat, je o něčem jiném, než co dělat NE/může. A v tomto případě zkrátka může (i když by třeba kolikrát neměl)… ovšem pokud jsi nezodpovědná, neopatrná, nevychovaná/drzá atd atd., tak rodič může, ale taky by měl podstupovat takové kroky jako výchovné opatření. V tom případě je to správný rodič.
Pokud jsi ovšem rozumná, nic si neudělala a rodič ti vcelku bezdůvodně zabaví tvůj vlastní mobil, na který sis vydělala a který si sama platíš (myslím kredit/paušál atd), tak může, ale neměl by… pointou ale je, že může. V tom případě je to vůl, ale nic s tím nenaděláš.

Do 18 máš zkrátka různá omezení… a spousta z toho spadá pod rodiče, kteří „tě omezují“ a mohou za tebe v lecčem rozhodovat, protože za tebe zodpovídají. Vydělat si může i jako nezletilá (15–18) mít vlastní majetek atd., ale pořád je to v péči tvých rodičů (ty i tvůj majetek).
Bokem se zamysli, že sice můžeš mít první výplatu a věci, které si sama koupíš, ALE pořád je to starost rodičů a hlavně finančně spadáš pořád pod ně – a pod rodinný rozpočet. A že si něco málo vyděláš, ještě vlastně nic neznamená. Rodiče tě živí, šatí, mají náklady an domácnost atd atd., kde ty nic platit nemusíš, protože jsi ještě dítě a oni tě vychovávají (do 18). Jedna malá výplataz brigády ku poměru desetitisícům ročně jako náklad, které za tebe rodiče mají (přímo i nepřímo).