Amanda123

Dcera dostala pokutu za krádež v obchodě a má ji uhradit do 15 dní. Počítají se do tohoto termínu i víkendy a svátky?

Dobrý den chtěla jsem se zeptat.Když dcera dostala pokutu za krádež v obchodě.

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.
--

A stalo se to 17.12 a má to uhradit do 15 dnů počítají se do toho i víkendy a státní svátky co teďkom byli?A jestli ano do kdy bych to měla za ní zaplatit?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… většinou se počítá kalendářní den, pracovní jen výjimečně …
… den splatnosti se VŽDY počítá jako den, kdy jsou peníze na účtě příjemce, ne datum podání složenky či vystavení příkazu a nevím, že by to mu kdy a někde bylo jinak …

Další odpovědi
Hlada

Do 2.1. by měly být peníze na účtu příjemce.

Počítání času upravuje Občanský zákoník

§ 605
(1) Lhůta nebo doba určená podle dnů počíná dnem, který následuje po skutečnosti rozhodné pro její počátek.

§ 607
Připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty pracovní den nejblíže následující.

Edison

Mělo by být uvedeno, jestli do 15 pracovních, nebo kalendářních dnů. Pokud to uvedeno není, rozhodnutí musí vyjít vstříc povinnému, mělo by to být tedy pracovních dní. A není pravdou, že by měla platba být na účtu příjemce! Jedná se o splatnost, tedy den, ke kterému má být platba provedena, za to je považováno přijetí příkazu k platbě, podání složenkou a podobně.

Drap

Už mělo být zaplaceno.

nyjono

Počítá se vše.
Hlavně se počítá to, že dcera pravděpodobně netuší, co se nemá dělat.
To by se mělo napravit.

klumprt

Já se domnívám, že jde o lhůtu zahrnující i dny pracovního klidu. Pokud poslední den lhůty připadá na den pracovního klidu, považuje se za poslední den lhůty následující pracovní den. A mělo by jít o den, kdy byla platba odeslána. Vychází mi to, že zaplatit by se to mělo nejpozději v pondělí 2.1.

OPRAVA: Druhého není pondělí, samozřejmě, ale něco jiného 🙂

kia

Počítejte víkendy a svátky, které byli. Nebo bily? Nebo byly?

aliendrone

Klid, ono se to vůbec nepotento, když počkáte s platbou do výplaty. Líní darmožrouti na úřadech to zaplacení stejně nezjistí dříve, než za 6 neděl! :)

Edison

Klumprt… Mám pocit, že 2.1.2019 není pindilí… 😉

klumprt

Pravda, já to mám úplně rozprcané těma všema svátkama 🙂

Edison

McMercurion, mýlíš se. Splatnost je splatnost. Nikdo není povinen předpokládat, jak dlouho trvají převody peněz a další věci. Ani výplatu nemusíš mít na účtě v den splatnosti. Je to tak vždy a všude.

Mc Merkurion

… mýlíš se ty, nikoho nezajímá, jakým způsobem někomu doručíš peníze, ale aby je dostal včas … opravdu jsi v tomto velmi mimo … splatnost je splatnost: http://online-podnikani.cz/online-podnikani/co-je-to-datum-splatnosti-a-jak-se-s-nim-zachazi … prosím tě přečti si, co na to říká zákoník, než se budeme dohadovat dál …

Edison

Pleteš se. Rozhodnou dobou je doba odepsání platby z účtu odesílatele a je snadno prokazatelná výpisem z ůčtu odesílatele, z toho nebohou vzniknout plátci potíže a když vzniknou, lze snadno prokázat splnění povinnosti. Ani banka odesílatele nemůže být odpovědná za to, kdy banka příjemce je na účet příjemce připíše, tím méně odesílatel. Howg.

Mc Merkurion

… takže naposledy: snad ti to zodpovědně vysvětlí fundovaní a placení odborníci (http://www.zod­povednespenezi­.cz/rp-v-libereckem-kraji/ ) zde:
„Datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele). Nikoliv datum odeslání sumy plátcem.“ http://www.zod­povednespenezi­.cz/co-to-je-datum-splatnosti/

Mc Merkurion

@Edison: … nezlob se na mne, ale tvé tvrzení v odpovědi je špatné, a kdokoli ji poslechne, dostane se do pořádných malérů, kdybych neznal tvé jiné odpovědi, myslel bych si že se jedná o uživatele finančně negramotného …
… na každé faktuře je vždy uvedeno něco ve smyslu: aby jste nepropásli den splatnosti, pošlete peníze raději pět dní předem, https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=splatnos­t&oq=splatnos­t&aqs=chrome.­.69i57&source­id=chrome&ie=UTF-8 to vidí stejně …

Edison

To tam být uvedeno může, ale směrodatný je termín splatnosti. Hotovo, přes to vlak nejede. Dám příklad: Budeš tedy předpokládat pět dní… Dovedeš si představit ten tebou zmiňovaný průšvih, kdyby to nedej bůh trvalo měsíc? A nikde není napsáno, že se to stát nemůže. Takže absolutní blbost.

Hlada

V soukromém právu se rozlišují dva druhy lhůt – hmotněprávní a procesní.
U procesních lhůt je rozhodující datum podání, u hmotněprávních datum příjmu peněz.
Např. pojišťovny toto mají uvedeno v platebních podmínkách, telefonní operátoři na fakturách uvádějí doporučené datum platby.

Mc Merkurion

@Hlada: je jasný, že o druhu lhůty se bavíme v ohledu s touto otázkou a Edisonovou odpovědí, na níž jsem reagoval …

Mc Merkurion

… prober se, píšeš bludy a ještě tomu věříš, termín splatnosti je kdy má dotyčný peníze na účtě, víc nejni potřeba se o tom dohadovat … pak se nemaj lidi dostávat do průšvihů, když neznaj základní pojmy !!!

klumprt

Já bych vám do toho vstoupil s tím, že placení faktur soukromé společnosti může mít jiná pravidla, nežli placení pokut a poplatků úřadu. Ještě se na to možná podívám, pokud budu mít čas, ale dneska věru nevím, nevím…

Mc Merkurion

@klumprt: těma fakturama jsem myslel např. fakturu za telefon, elektriku, já vím, ono se tomu říká vyúčtování …