Dmitrij

Dobré ráno. Co znamená

1.skutek utek
2.střelit od boku
3.do mrtě ?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

  1. někdo kecá, chce všechno řešit, ale nic neudělá, když dojde na věc.
  2. bez rozmýšlení, říká, co ho napadne.
  3. zcela, úplně, do konce, do úmoru, do posledku.

quentos

doplním 2) – mentonymicky pochází od skutečné „střelby od boku“, která je mezi americkými střelci vrcholem střeleckého umění; to, že zbraň nezvednete do úrovně očí a střílíte z ní přímo z místa, kde ji máte připnutou, vyžaduje nejen cvik, ale taky dost štěstí a pozitivní náhody. Právě z posledně uvedeného důvodu se význam metaforicky přenesl k „hádání“ … to, že střelba od boku je vlastně obtížná a profesionální záležitost, se při tom nějak opomenulo.

annas

Souhlasím s Vámi Quentosi, ale přiznávám, že u Dimitrijových otázek nepátrám po etymologii, protože ho zajímají významy.

Kdyby se ptal na původ (vzpomínáte na Retka), určitě bych doplnila.