annas

Do které doby se traduje historie žvýkání? Co se žvýkalo? Nevíte, kdo si nechal jako první patentovat žvýkačku?

Podobná otázka byla vložená, ale týkala se nálezu první žvýkačky, já se ptám na žvýkání, které bylo určitě dříve než žvýkačky.

Žvýkáte?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Své o tom věděli už lidé v neolitu, jeden z nejstarších nalezených vzorků má stáří až devět tisíc let. O účinnosti přežvykování byli přesvědčeni také staří Řekové či Mayové. První patent na tuto oblíbenou pochoutku získal 28. prosince 1869 Američan William Finley Semple z Ohia.....

žvýkám vozím si z Řecka žvýkačky s mastichou ale už jsou nyní ke koupi i u nás

Už staří Řekové, Mayové a Indiáni věděli, že přežvykování něčeho v ústech zvyšuje soustředěnost a udržuje člověka v bdělosti. Historie žvýkačky se začala skloňoavt ve všech pádech před několika týdny, když bristká studentka archeologie Sarah Pickin našla v severozápadním Finsku použitou žvýkačku starou pět tisíc let. Fosilizovaný kousek podivné hmoty v sobě nese otisky zubů tehdejších lidí. Objev vytřel zrak především Američanům, kteří často považují za vynálezce žvýkačky Williama Wrigleyho. Sarah se podařilo objevit tuhou březovou pryskyřici, která slpužila jako žvýkačka. V severní Evropě se žvýkalo už pžed devíti tisíci lety. Lidé si tehdy do úst strkali různé druhy pryskyřice, nejvíce se osvědčila březová kůra, ktrerá zároveň sloužila jako lék na zanícené dásně.
Mayové před více než tisíci lety přežvykovali šťávu z gumovníku. Indiáni zase mízu ze smrku. Tu po nich převzali i pozdější osadníci, kteří navíc do pryskyřice začali přidávat včelí vosk. Pryskyřicové žvýkačky začal prodávat v roce 1848 John B. Curtis, daleko populárnější byly ale později parafínové. Těžko říct, jak uvažoval 28. prosince 1869 William Finley Semĺe, když si nechal patentovat jako první žvýkací gumu, kterou ale nikdy nezačal prodávat

http://cecile­.blog.cz/0710/his­torie-zvykacky-vite-ze-zvykacka-vlastne-vznikla-pri-vyrobe-autooleje

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ka­lendarium/76454-prvni-patent-na-vyrobu-zvykacek-ziskal-william-finley-semple/

Další odpovědi
dědapetr

Žvýkačka byla poprvé představena veřejnosti v roce 1911 ve Spojených státech Amerických. V současnosti jsou populární zejména mezi mládeží a vyrábějí se v celé řadě chutí od mentolové, pepermintové, s příchutí ovoce a mnoho dalších. Mezi speciální žvýkačky patří nikotinové žvýkačky, uvolňující nikotin do organismu, což by mělo pomáhat odvykání kouření.
Kaučukovité vlastnosti (pružnost, tažnost) žvýkačkám propůjčuje polyisobutylen.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDv%C­3%BDka%C4%8Dka

Nežvýkám.
Při archeologických výzkumech byly nalezeny kousky smoly, které naši dávní předkové používali na žvýkání. Také v historických pramenech nalezneme, že staří Řekové žvýkali pryskyřici ze stromů, které rostly (a rostou dodnes) v Řecku a Turecku.

Podobně tomu bylo u Indiánů. Před více než 1 000 lety žvýkali Mayové ve Střední Americe šťávu z gumovníku a Indiáni v Nové Anglii zase mízu ze smrku. Tento zvyk převzali i bílí usedlíci a začali sbírat ztvrdlou pryskyřici a vyrábět si z ní svoji domácí žvýkačku přidáním včelího vosku.

http://www.qu­ido.cz/objevy/zvy­kacka.htm

vagra

Naši dávní předkové používali na žvýkání kousky smoly.
Staří Řekové žvýkali pryskyřici ze stromů, které rostly v Řecku a Turecku.
Žvýkala se ztvrdlá gumovníková šťáva.

První patent na žvýkačku obdržel 28. prosince 1869 William Finley Semple z Ohia.

Teď už nežvýkám, ale přiznávám, že bylo v mém životě období, kdy jsem patřil mezi „žvýkače.“

Zdroj: zkráceno z-http://www.qu­ido.cz/objevy/zvy­kacka.htm

Drap

Asi už dnes přesně nedohledáme co všechno se žvýkalo, ale určitě je toho celá řada. V době kamené dehet z bžezové kúry,dale pak koka, šťovík, různé pryskyřice, koka, tabák některá semena.......­.......