fanatik13

Vytváří se želvám „sám od sebe“ vitamín D jako nám?

Vím že vitamín D se nám nedělá "" Sám od sebe,, ale pod kůží vlivem slunečního záření, kdyby někoho napadlo mě chytat za slovo. :D :D

Nejlepší odpověď
annas

U želvy je to podobné jako u lidí. Želvy si jej vytvářejí samy.
Pro ně jsou nejdůležitější vitamíny A, D3 a vápník.

" Vitamín D3 má kompletně zásadní význam pro správný růst a vývoj želv.

Tento vitamín si želvy vyrábějí samy přísunem slunečního záření, jinak UVB zářením.

UVB složka na karapaxu a kůži želvy vytváří syntézu provitamínu D na vitamín D3. Ten hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku, jeho uchování a využití v kostech, kůži a jiných orgánech. Při nedostatku vitamínu D3 dochází k deformaci kostry, rachitidě (křivici).

Existuje možnost podávání umělého vitamínu D3 pomocí různých tekutých preparátů, například Combinalu AD3. Dávkování samotné je však velmi ožehavé téma. I kapička zvíře snadno předávkuje, takové zvíře může i zemřít. Používání těchto preparátů je určeno pouze pro zkušené chovatele.

Vystavováním se slunečnímu záření (nebo jinému zdroji UVB záření) nemůže dojít k předávkování vitamínu D3. Želvy se s přebytkem dokáží vyrovnat pomocí přeměny na biologicky neaktivní látky. "

http://www.zel­vazelenava.cz/Zel­vy-a-vitaminy.html

Ad Kepler: želva se nepotřebuje opalovat, ale i krunýř zachytí slunce, které pomáhá k výrobě vitamínu D3 .

Další odpovědi
Kepler

Fakt zajímavá otázka. Přes krunýř se neopálí, leda by si ho želvy sundávaly na své nudapláži. Vitamínu D je ale víc druhů a taky je víc zdrojů. Třeba D2 je přímo v některých rostlinách. Zdrojem jsou i ryby (jejich tuk).