Kiki_na1

Jaky je rozdíl mezi tématem a námětem?

Nejlepší odpověď
annas

Námět je to, co inspiruje autora k napsání příbohu, může to být událost, životopis,
historie, nějaký děj atd. Z toho, co autora napadne, vytvoří téma, tedy hlavní myšlenku díla – jednoduše, o čem to dílo je.
více v archivu

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=n%C3%A1m%C5%A1t%20a­%20t%C3%A9mas%20

Příklad B. N. Babička
Námět – B. N. zobrazuje svůj životi sourozenců, ,, alale především babičky na Starém Bělidle, něco ze života pí kněžny. Vložena epizoda o Viktorce. Nejde o celý život B. N., ale její dětství, proto jde o povídku, uvádí se i novela – neobvyklý konec., Šťastná to žena.

Hlavní téma – obrazy venkovského života na Starém Běllidle v1.. pol. 19. století.

Vedlejši téma – zvyky a tradice, v okolí život na zámku.

Doplňuji odkaz na infoirmaci Elkona – nevložil totiž odkaz, z něšhož čerpal.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1m%C4%9Bt

Další odpovědi
elkon

Citace: „Námět je označení tématu či předmětu, který slouží tvůrci, umělci, vědci, vynálezci nebo výzkumníkovi jako zdroj inspirace pro jeho tvorbu. V jakékoliv lidské tvorbě může působit i více různých námětů současně, námětem nemusí být jen obsah díla, může jím být i jeho forma“.