Avatar uživatele
mosoj

Dědí se vzpomínky ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, annas, Elk, johana 56, Jikra, Damiana, gagaga před 3834 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nevím. Stále něco vědci zkoumají a zjišťuji, co je či není možné u zvířat, tedy snad i u lidí.

Přemýšlela jsem o tom, když jsem nedávno j narazila na netu na jeden článek, v němž se uvádí, že když se bojíme hadů či pavouků, může to být důsledek toho, že možná s nimi některý z našich předků udělal špatnou zkušenost a my jsme tuto jeho vzpomínku zdědili ve svých genech. Zdá se totiž, a nové výzkumy na myších to zřejmě potvrzují, že některé intenzivní zážitky mohou ovlivnit zárodečnou DNA a tak se vlastně předat potomkům.

Dá se zdědit zážitek?
Američtí vědci z Emory University v Atlantě popsali něco, co by dědičnou pamětí být mohlo. Ve studii, která byla zveřejněna v časopise Nature Neuroscience, popsali, jak pomocí elektrických šoků naučili vybrané myší samce bát se konkrétních pachů. Vždy, když dostali myšáci příležitost přičichnout si k určité vůni, následovala rána elektřinou. Celkem rychle se u nich vypěstoval reflex, že při pouhém ucítění inkriminované vůně začali propadat panice.

Později měli pokusní myšáci mláďata. Tito jejich potomci, kteří už nebyli od výzkumníků nikterak trápeni, se ale v dospělosti vůně, s níž udělali jejich otcové špatnou zkušenost nápadně báli. Dokonce se zjistilo, že mají i změněný čichový lalok v mozku, aby byli na „nebezpečnou“ vůni vnímavější. Událost, která potkala otce, tak doslova přetvořila mozek jeho potomků! Tato změna se přenesla i na generaci vnuků původních pokusných myšáků.

Strach z hadů (ale asi i z pavouků) máme v genech. Někdy to příroda až trochu přežene. Chorobná panika z hadů (ofidiofobie) trápí dodnes docela dost lidí. A to i zemí, kde o nebezpečného hada nezavadíte.

http://www.re­flex.cz/clanek/ve­da/53308/jsou-fobie-vzpominky-na-hruzne-zazitky-ktere-jsme-zdedili-po-predcich.html

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Odpoveď byla označena jako užitečná

Reálně nikoliv.
Jsou ale různé iracionální „filosofie“, kde je možné leccos. Záleží proto jen na tom, jak to kdo bere a čemu, třeba slepě, věří 😉

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit


Avatar uživatele
Reezo

Jednoznačně ne.

Vzpomínka je vybavený paměťový vtisk, oživující minulý zážitek. Vzpomínky nikdy nejsou přesným zachycením prožité reality, vždy jsou do určité míry přetvářeny vlivem zapomínání. Vyvolaná vzpomínka se pojí s určitým citovým doprovedem, který vzniká v okamžiku vytvoření paměťového vtisku, ale zároveň se mění i v závislosti na emočním rozpoložení v okamžiku vybavení.
V některých případech může být vzpomínka zcela smyšlená bez vědomí vzpomínajícího, pak se označuje jako falešná vzpomínka.
Doplňuji:
to co popisuje Annas jsou reflexy a ty jsou dědičný. jinak Uměle by možná šlo implantovat vzpomínky nebo zážítky, ale furt půjde o falešné vzpomínky… 🙂

Upravil/a: Reezo

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Lamarck i Darwin to považovali za možné. Později genové inženýrství začalo odhalovat že k dědění získaných vlastností organismy vybaveny nejsou. Nicméně ve vědě není nic jednoznačné!!! a některé pokusy se zvířaty ukazují že by to mohlo být i trochu jinak.

před 3834 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek