annas

Dají se obě tvrzení považovat za pravdivá? V které situaci? Ne/vylučuje jedno tvrzení druhé?

Spojí-li se slabí lidé, jejich síly se sečtou, zatímco jejich slabosti se násobí. Slabí, kteří dovedou se svou slabostí dobře zacházet, jsou silní.

První jsem někde zaslechla či četla a vzpomněla si na ně. Druhé trvzení je část citátu, který napsal Maurice Couve de Murville

Obrázek
http://www.skle­nicescitaty.cz/ci­taty/15218.jpg

Přidá se ještě někdo?

Nejlepší odpověď
Kepler

Fyzické síly slabých lidí se jistě sčítají. Pokud by se jednalo o jiné vlastnosti, pak bych spíše přirovnával k řetězu, který je jen tak silný, jaký je jeho nejslabší článek. Jak by se dalo zacházet se svou slabostí nevím, snad jen vyhýbat se situacím, kde by se moje slabost mohla projevit.

Další odpovědi
Šidlo

ak sa dajú dokopy na projekt vedec, inžinier a učiteľ, projekt určite nevyjde pokiaľ je jeden narcis, druhý alkoholik a tretí paranoik......čo na tom, že dokopy majú IQ 450

a to s tým najslabším článkom…už sa mi podarilo byť aj najsilnejším aj najslabším článkom projektu (práce).....a vtedy, keď to nevyšlo, v oboch prípadoch to skončilo na mne.....na Slovensku, ak sa vám niečo podarí, je za tým Boh a národ, ak sa vám nedarí, môžete si za to len vy sami…takže tak

a to s tým železom a uhlím.....nuž ľudia podceňujú neatraktívne veci aj ľudí…

gecco

Co mne tak napadá…
😉
„Spojí-li se slabí lidé, jejich síly se sečtou, zatímco jejich slabosti se násobí.“
Síly jednotlivců (jednotlivé síly), napřené jedním směrem, se sčítají – to funguje i ve fyzice…
Zatímco slabosti, nesourodé a mnohdy protivné (rozmíšky), sílu masy oslabují násobně.
V tomto kontextu se stačí kouknout, domnívám se, na libovolné skupinové projekty lidí – původně dobrý úmysl ´chcípnul´ na rozkolech skupiny (společnosti) – nedávno takhle chcípnul socialismus, zanedlouho, asi, chcípne EU…
___
„Slabí, kteří dovedou se svou slabostí dobře zacházet, jsou silní.“
Jo – s tím souhlasím – a modelové situace není třeba příliš hledat – každý, kdo zná své hranice (slabosti) a umí se jich vyvarovat, je vůči ostatním silný…
Třeba Karel Gott – určitě není nejlepším tenorem ve střední Evropě a přilehlém okolí – ale ví to a umí se svými ´nedokonalostmi´ i pracovat. A umí propagovat své silné stránky. A je pečlivý a pracovitý…
Takže – aniž bych sledoval popmusic, domnívám se, že není ve střední Evropě a přilehlém okolí jiný, tak moc a široce a dlouho, oblíbený zpěvák…
😉

Drap

Ano obě pravidla mohou být pravdivá. Záleží na to, z jakého úhlu se na to díváme. Pokud dva silní lidé budou zvedat kámen, jistě lze počítat s tím, že jejich síla se sečte. V běžném životě však duševní síla nemusí v součtu působit.
U druhého tvrzení , pokud opět vezmeme příklad s kamenem, tak se jejich slabost násobit nebude, ale nejhůře to může dopadnout tak, že kámen nezvednou.V běžných životních situacích, když fyzickou sílu vynecháme to tak být může.
U nás se říkává, že skupina/ mohu to být i dva lide/, je tak silná, jak je silný nejslabší z nich. Myslím, že tato lidová pravda potvrzuje obě tvrzení v životních situacích.

Kelt

Určitě bychom našli pro i proti. Lidé jsou slabí v průměru ve srovnání s některými jedinci, např. Franta Kocourek, ale když je více lidí a budou působit silou jedním směrem, povede to k výsledku. Kdysi jsem viděl film, kde asi 20 malých dětí do 10 let bouchalo do chlapa až ten prohrál.
Slabosti se násobí, platí to i pro čísla. Pokud je v součinu nula je výsledek nula, pokud je jedno číslo záporné je i výsledek záporný. Pokud je skupina lidé s rozdílnými názory, nemohou se dohodnout.
Na a k obrázku – na tom stojí hutnictví, výroba oceli, která probíhá za vysokých teplot za přispění velkého množství energie.

MK44

Síla a slabost jsou relativní. Záleží proti jaké síle (slabosti) působí a s čí silou (slabostí) se porovnávají. Budu-li se přetlačovat s vnoučetem, nemá šanci. Budu-li se přetlačovat s Jónou od naproti, který pracuje jako stěhovák, nemám šanci. Avšak potáhnu-li trakař ať už s vnoučetem nebo s Jónou, naše síly se sečtou a potáhne se nám líp, než když potáhne každý sám. Ovšem … v případě Jóny ho možná budu zdržovat – do určité váhy trakaře.

U duševních sil je to problematičtější. Pokud jsem já i Jóna slabí v matematice a ani jeden neumíme násobilku, můžeme se spojovat doaleluja a nesečte se ani neznásobí nic, co by dalo víc než nulu. Pokud ovšem já umím půlku násobilky a Jóna tu druhou, můžeme se dopočítat, ať už naše znalosti někdo vidí jako sílu nebo jako slabost. Například u pralesních kmenů můžeme platit za geniální šamany-matematiky.

Autor první věty, tím že použil slova sčítat a násobit, přičemž to druhé mívá větší výsledek (matematik hnidopich promine), mohl mít na mysli to, že když větší počet lidí začně blbnout stejným způsobem, mívá to nedozírnější následky. Různé emoce, například strach, se ve skupině či v davu šíří daleko snadněji než zdravý rozum. To se projevuje při lynčování, náboženských či etnických střetech a taky na stadionu nebo ještě před ním.

K druhému citátu. Co znamená umět se svou slabostí zacházet? V první řadě být si jí vědom. Předcházet situaci, kdy by se projevila záporných způsobem. Například víme, že na cestě budeme muset překonat širokou řeku. Jóna si s tím neláme hlavu. Je dobrý plavec. Prostě vleze do vody a řeku přeplave. Já jako neplavec mám hlavu v pejru. Nepřeplavu. Tak koukám, kde leží nějaký ten klacek, ze kterého bych si svázal vor.
Jóna vlezl do vody, ale v půli ho strhl proud. Já na voru přeplavu. Nebo zůstanu na první straně a budu se zbaběle motat podél břehu. Možná najdu most. Já, slabý neplavec, zůstanu minimálně naživu. Silný Jóna ne. Asi měl nějakou slabost, které si nebyl vědom, a uškrundil se.

A jestli se tvrzení vylučují? Bude-li nás skupinka neplavců, pak naší slabostí je neplavectví. Nevím, zda se sečte nebo znásobí, když nepřeplaveme ani jeden. Ale budeme-li se svou slabostí dobře zacházet, možná si postavíme pevnou loď nebo se alespoň budeme z břehu jistit lanem. Je ovšem sporné, zda nám k tomu bude naše slabost (neplavectví) stačit a nebudeme potřebovat nějakou jinou sílu. Například schopnost postavit vor a schopnost se na spolupráci dohodnout.

Chápu. Už je to dlouhý.

anonym

Rozhodně na tom něco bude. Proč si vzájemně nepomoci a nezlepšit si podmínky? Mít možnost znát zkušenosti jiných lidí, kteří jsou na stejné či podobné lodi je k nezaplacení. Týká se to nejen lidí, ale i ostatních věcí, které se mohou vzájemně doplnit a tak si výrazně pomoci a někdy i porazit to na co by si jednotlivě nikdy netroufly. Někdy jsou silnější a slabší stránky a tak se vhodné kombinace stávají častým základem pro zkušenou skupinu.

Miloslav

Hledám slabou ženu, která by mne učinila silným, a já ji dodával sílu!