zjentek

Dá se pravda o podnikatelích jednoduše vyvodit z mrzké mzdy?

Dělání složitých věcí jednoduchými.

(Tady samozřejmě výjimku tvoří ten exot v USA, který na vlastní úkor bezdůvodně VYDATNĚ přidal svých peněz zaměstnancům a ČRdeli div se, zbohatl.)

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Jestli myslíš, že podnikatel vykořisťuje své zaměstanance...... poskytuje jim práci. Zaměstnanci dělají takovou práci na jakou mají klasifikaci nebo jakou jim zaměstnavatel umožní vykonávat – nebo taky o jakou práci a s jakým platem se vůbec ucházejí a jestli ji dostanou – to je na nich a jejich schopnostech a jak se umí prosadit. (a podle toho všeho se zohledňuje jakou mzdu budou dostávat. Mimochodem existuje řekněme něcoj ako ukazatel do jaké mzdové kategorie člověk patří a to podle několika faktorů jako jaké je např. zaměstnání toho člověka, zda při něm hrozí nebezpečí a do jaké míry, jak je náročné, jak dlouho a kolik stálo vyučení/vystu­dování, aby se mohl této práci věnovat atd atd. To popsal už Smith v Bohatství národů).
Mzda se vypočítává (předtím než se ustanoví) – podle plánu, podle firmy, jak se ji daří, dále podle minimální mzdy a jiných dalších faktorů… máš i různé vzorce.
Na velikosti výplaty může mít vliv i třeba velikost firmy – její obrat, zisky (A proto úplně stejná práce může být v jednom podniku úplně jinak placená než jinde, rozdíl třeba i o 10 000 Kč a to se pořád jedná o tutéž práci a její náplň – jen v jiné firmě).

Na mzdy může mít menší vliv i aktuální stav celé ekonomiky státu nebo ve světě. (těch vlivů je ale hodně).
Kromě ekonomiky taky i nastavení vlády (o mzdách, o daních – z příjmu, o různých prac. podmínkách,… na to vše se bere zřetel).

Nelze zevšeobecňovat. Zaměstnanci klidně můžou mít i mnohem větší mzdy než jaký ma majitel zisk.

Podnikání je široká škála, ale určitě neplatí, že převažuje nějaké vykořisťování nebo nízké (podhodnocené) mzdy.
Podnikatel může napříkald vlastnit nějaké bistro – v něm má jen jednoho nebo dva zaměstnance. A oba zaměstnanci mohou mít daleko větší mzdu než ten majitel (protože většina příjmů může jít, krom jinného, jim na výplatu a on si nechá co zbyde – ten zisk, který může být pár drobných). A takových případů je plno.

Máš podnikatelé, živnostníky bez zaměstnanců, s pár zaměstnanci, kteří se tak tak drží a pouze přežívají. Je fakt, že velká spousta podnikatelů jsou živnostníci a jejich příjem z podnikání je asi tolik, kolik by si vydělali, kdyby byli u někoho zaměstnáni (výhodou je, že pracují pro sebe, nevýhodou, že mají víc práce a povinností. Ale mzda/zisk může být úplně stejná).
Pak máš ale třeba milionové, multimilionové, miliardové společnosti.

Máš i různé druhy podnikání a typy firem.

Roli hraje tolik faktorů…

Platí jen, že v tomto případě se nic nedá jednoduše vyvodit. (Ale mrzké mzdy nejsou skutečností, každý má, jal si to zařídí – ať už podnik, práci nebo celý život).

Další odpovědi
anonym

Samozřejmě, že ne. Nic není tak jednoduché a nelze na základě jednorázových příkladů říct to či ono.

Edison

Ne.

zjentek

Díky DoTazateli, tomu je skvěle rozumět.

No… ve skutečnosti jsem otázku položil po přečtení série otázek trolla kosttosk hned pod ní, bo mně z toho prostě šibalo (;(;(;

CASH FLOWS

Příspěvek smazán administrátorem.