Kelt

Dá se pomocí web kamery nahrávat na počítač?

V počítači nebo tabletu je možnost si pořídit video, ale web kamera má větší úhel záběru a možná by byla i vyšší kvalita zvuku. Jak takové zařízení funguje? Stačí to připojit, nebo je třeba instalovat pomocí CD? Máte s tím někdo zkušenosti a jaký typ kamery doporučujete? Pro vlastní potřebu – hra na hudební nástroj, jazykové studium a pod? Děkuji.

Odpovědi
aliendrone

Každé zařízení NEZBYTNĚ potřebuje svůj software (driver, po česku ovladač). Někdy býají ovladače implementovány již v OS (případně nadstavbě výrobce, typicky ovladače zvukovek či síťových karet)), tudíž netřeba nic instalovat. U většiny externích zařízení je ovšem dodatečný driver nutný (pokud se nejedná o standardizovaný produkt jako je USB fleška, tu také připojíš „bez dalšího jen tak“ díky předinstalovaným ovladačům)

Externí webkamera může mít mnohem lepší parametry (obvykle, nikoliv vždy) a je dodávána s obslužným sotwarem, který umožňuje různé možnosti nastavení (obsluhy zařízení), jako třeba kvalitu záznamu (dle čeho se odvíjí délka videa/nároky na datovou linku [bitrate] v případě videohovorů apod.)

Kdysi běžné šíření SW na plackách dnes ustupuje s tím, že si soft stáhneš přímo na stránkách výrobce či pomocí Mrkvosoftí databáze.

Na tebou jmenované činnosti podle mne bohatě stačí integrovaná kamera, ale ono to je především o TVÝCH požadavcích. Jestli se z nějakého důvodu potřebuješ nahrávat v UHD kvalitě/120fps, tak je jasné, že integrovaná kamera ti nebude stačit. V takovém případě ale nebude asi stačit ani externí webkamera, potřebuješ PROFI zařízení. Webkamera je zkrátka zařízení, které slouží k pořizování záznamů s co nejmenšími nárkoy na HW a přenos dat po síti. Webkamery (i ty externí) nemají žádné „zázračné mikrofony“ (kvalitou), o5 pokud ji potřebuješ, tak zaplať a kup si kvalitní externí mikrofon dle svých požadavků.

Zkrátka pokud chceš POŘÁDNÁ videa, potřebuješ odpovídající výbavu (dražší), žádná webkamera (ani externí) ti ji potřebnou kvalitu neposkytne. Tudíž doporučit není co, protože fakticky si nejsem z tvých „požadavků“ schopen učinit obrázek o tom CO vlastně chceš. Jednu radu ti ale přeci jen dám – MOOOC dobrá je na webkameře MECHANICKÁ (ručně ovládaná) krytka clonící objektiv. Tuhle „blbinu“, pokud ji použiješ neobejde ani ten nejlepší hackerský tým na světě (včetně hochů s NSA)! Nezapomeň, ale, že webkamery mají i mikrofon a ten se obvykle mechanicky vypnout nedá (pouze pomocí obslužného softu a tady by se hackerům mohlo podařit uspět). Venkoncem si vyhledej, jak rády slídí kamery v televizích od Samsung, tady už přestává sranda. :)

Dochy

Dá se. Poslední webkamera kterou jsem zkoušel se do W10 snad nainstalovala sama, nebylo nic potřeba. Jen potřebuješ program který bude nahrávat. Mám pocit že to jde i ve virtualdubu (což je nebo alespoň byl jeden z poměrně schopných free programů pro konverzi videa) ale nepředpokládám, že z uživatelského hlediska by to byla nějaká slast.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kateřina Šil

Ano, dá.