maja49

dá se platit v anglii i eurem?

Odpovědi
cochee

Anglie (přesněji Spojené království) je stejně jako Česko členem EU a stejně jako Česko není členem Eurozóny, s tím rozdílem, že UK patří mezi státy EU s trvalou výjimkou na zavedení eura. Takže v UK zaplatíš eurem možná v některých výjimkách jako u nás, například v řetězci Tesco, ale jinak běžně v obchodech asi ne.

anonym

Ano – podobně jako u nás.

Nerevarin

Jak napsal Cochee. Jen doplním, že třeba Marks and Spencer Eura překvapivě nebere, aspoň jsem to četl zde:
http://gouk.a­bout.com/od/uk­currencymoney­matters/f/Euros_in_UK­.htm

Jinak se tam také píše, že pokud hodláš platit Eurem, berou pouze bankovky, mince ne. Takhle to často funguje i u nás, nejspí stejně jako to, že ti na Eura vrátí v jejich měně, nikoliv Eura.

Milan8911

http://www.evropske-staty.cz/zapadni-evropa/

arygnoc

v podstate v každom väčšom reťazci (a to i na handričky, elektroniku, hračky a pod.) to možné je, ale je to nevýhodné.

lepšie je platiť kartou bez ohľadu na to, v akej mene je vedená – poplatky za prevod odpadajú (smernica eú), ale pri výbere z korunového účtu (účtu v euro) v bankomate dostanete libry, ale poplatky tam už sú (pokiaľ viem, tak nemalé).

najvýhodnejšie je všade platiť kartou (bez problémov nad 5 libier = cca 6 euro = cca 150–155 kč) – a to i v reštauráciách, hospodách, obchodoch, nákupe cestovných lístkov (i na mhd), prakticky všade.
do 5 libier niekde platby odmietajú, preto je výhodné mať britské mince.

pozor na librové bankovky, ktoré poveziete z ostrovov na kontinent, nie všetky sa vám podarí všade vymeniť, najlepšie je prijímať iba „bank of england“, lebo napr so severoírskymi či škótskymi alebo z emisie niektorej z bánk môžete mať pri výmene problémy.

zaujímavá je bankovka v hodnote 5 libier (five pounds) – je z plastu (bank of england.