Gestas

Dá se očekávat, že ve volbách v roce 1946 by KSČ drtivě propadla, kdyby tehdy lidé věděli, co její vláda přinese?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jasná páka! Ona by propadla i tehdy, kdyby se opozice tehdy dokázala mezi sebou domluvit.

Další odpovědi
Edison

Očekávat něco, co bylo, nebo co by bylo kdyby se teda fakt nedá…

ivzez

Myslím, že ne, že by nepropadla.
Ale její výsledek by byl nižší.

zjentek

Ne, tohle už se očekávat fakt nedá!

EKSOT123

Tohle sice vůbec není můj obor, ale zkusím to z jiného konce. Do budoucna člověk nevidí, ale může vidět jiné věci. Václav Havel řekl, že „Nejlepší cesta k vlastnímu neštěstí je zakrývat si oči před neštěstím druhých,“ nebo „Človek prostě není Bůh a hra na něj se mu krutě pomstí.“ Oba tyto rysy mohli zřejmě Češi už tenkrát vypozorovat Z komunistického Ruska. Mohli zřejmě vědět o hladomoru, který Stalin vyvolal na Ukrajině, o individuálních represích na nepohodlných osobách v Rusku asi vědět nemohli. Komunisti nabízeli snadný zisk majetku bohatých a plošnou spravedlnost, ovšem ne zcela spravedlivou cestou. V dalším období už mohli zřetelně vidět konkrétní krutosti, lživé procesy na sedlácích a odpůrcích strany. Myš skočila na špek. Lidi taky možná mohli lépe sledovat individuální kvality volených komunistů. Otázka je, co by se dělo, kdyby komunisti nic nedostali, víme, co se stalo v 68.
Lidi taky možná mohli vědět o Fatimském proroctví z 1917, že Rusko rozšíří bludy a zlo po světě. V této souvislosti odbočím jinam, k sametové revoluci. Tomáš Halík prý přišel s předpovědí, že se vše změní po svatoření Anežky České. Což nastalo, ale rozumnější je to vidět v širší souvislosti s lkoncem studené války a pádem celého východního bloku. V čemž, podle podle knížky ‚Jan Pavel II. a třetí fatimské tajemství‘ sehrálo roli zasvěcení ruska P. Marii, vykonané tímto papežem 13.5.1983. K tomuto činu ho přiměl atentát na jeho osobu přesně o dva roky dříve. Střela patrně zázračně změnila dráhu při průletu jeho tělema vyhnula se důležitým orgánům. Podivné je snad i to, že střela měla přesně takovou energii, aby prolétla papežovým tělem, ale již nedolétla k člověku za ním. Turecký terorista Mehmet Ali Agca nemohl pochopit, jak mohl papež jeho útok přežít: „Považoval jsem za nezpochybnitelný důkaz, že 13. května 1981 Bůh na Svatopetrském náměstí učinil zázrak.“ Gorbačev pocházel z rodiny silně zasažené Stalinovým ukrajinským hladomorem v r. 1933. Snažil se o ukončení studené války, výsledkem jednání se západem byla smlouva o likvidaci raket stř. a kratšího doletu. Jeho zavedení „glasnosti“ dalo lidem větší svobodu slova, což byla zásadní změna v systému, v němž kontrola projevu a hlavně kritiky režimu byla jednou z hlavních zbraní mocenského aparátu. Tisíce politických vězňů a disidentů byly propuštěny. Snažil se o perestrojku ekonomiky, strany a vlády a v roce 1988 také oznámil, že Sovětský svaz opouští Brežněvovu doktrínu a umožňuje zemím východní Evropy rozhodovat o svých vlastních vnitřních otázkách. Omlouvám se, spousta lidí nebude s tímto pojetím souhlasit, jen sděluji, svoje názory, které se, samozřejmě, vyvíjejí, možná i chvílemi bloudivě.

led

Nie, v tom čase to nemohol nikto dopredu vedieť. Teraz spätne so súčasnými znalosťami hodnotiť vtedajšiu situáciu je ľahké a scestné.
Tá krása všetkých volieb je v naivnej predstave, že práve nami volení kandidáti zachránia spoločnosť a vytvoria raj na Zemi. Ale rovnako po každých voľbách sme prekvapení a opakujeme si „kdyby tehdy ve volbách lidé věděli, co tahle vláda přinese… ale v příštích volbách to bude jinak!“ A keď prídu nové voľby, napriek novým skúsenostiam, naivita zostáva.