PetaKo

Dá se mouka nahradit něčím zdravějším v případě, že jde o zahuštění omáček?

Nejlepší odpověď
PepasAvalonu

Jiným druhem mouky než je pšeničná – špaldová, žitná, pohanková, jáhlová, rýžová. kukuřičná, bramborová, sójová, amarantová, kokosová, ječná, ovesná, z různých ořechů – mandlí/vlašáků, dokonce kaštanová mouka,… Mouky jako takovou asi přímo nenahradíš, ale můžeš obměnit ty suroviny, ze kterých se vyrábí (mouka je jednoduše ta surovina namletá na prach nebo mikrozrnka). Většinou jde ale jen o lepek.
Špaldovou běžně používám (většinou je míchám). Do buchet někdy i z vlašských ořechů (stačí mlýnku po domácku).
V případě omáček nevím, ale myslím, že ta trocha opravdu nevadí (přece jen se jí tam nedává moc). Na to asi bude nejlepší klasická pšeničná. Některé ty ostatní taky, ale záleží o co přesně ti jde (možná o ten lepek).

Další odpovědi
Kepler

Na mouce není nic nezdravého, ale zahustit lze také bramborovým škrobem. Pokud se dělá guláš, dává se váhově až 1 : 1 cibule v poměru k masu. Řádně provařený cibulový základ taky zahušťuje.

marci1

Ano, mouka se dá nahradit. Nejčastěji se používá rozmixovaná zelenina, mléčné produkty, vejce, ořechové a semínkové mouky nebo rostlinné gumy.
Podrobněji o možnostech v odkazu:
https://www.ji­delniplan.cz/ma­gazin/jak-nahradit-jisku-pri-low-carb-stravovani-cim-zdrave-zahustit
🙂

iceT

Třeba Hraškou.

Ametyst

Guláš zahustím jen paprikou a protlakem. Některé světlé omáčky zahustím žloutkem. Když nechci dělat jíšku, rozmíchám lžíci škrobu ve vodě a přimíchám do omáčky.

Jiří Bohumil

Starý myslivec mě naučil zahušťovat guláš z divočiny (divočák, jelen) strouhaným usušeným chlebem. Zajímavé a opravdu dobré. Jestli by se to dalo používat i do jiných omáček, nebo třeba i polévek, jsem sice nezkoušel, ale pokud by nebyla mouka, tak asi ano.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

Kepler, mýlíš se v poměru maso-cibule. Jaká hromádka masa, taková hromádka cibule.

Kepler

Ano, to je přesnější.