Demka

Dá se brát, že nás Slováci 14.3. 1939 zradili?

Jak to, že jsme jim to tak rychle odpustili? Když to vezmu stručně, nechtěli si zachránit jen vlastní pozadí, a přesto nás stále bez výčitek nazývají bratři? Já vím, slov. povstání, ale to bylo až když bylo jasné, že nacismus končí…

Nemyslím to nijak zle, i když to tak asi nezní)

Nejlepší odpověď
led

Zovšeobecňovanie pojmov môže byť niekedy škodlivé a zavádzajúce.
Keď to vezmem stručne, v politike tých čias, tak isto ako v dnešnej politike, nerozhodoval národ (nebolo referendum), ale vládnúca skupina ľudí (skupina politikov a podnikateľov).
Celá akcia rozbitia Československa – odtrhnutie Slovenska, Sudet, Podunajskej nížiny, Slezskej Ostravy a Spišsko-tatranskej oblasti, bola riadené rozhodujúcimi pohlavármi Nemecka. Ucelená ČSR bola silným susedom.
Podobne by som sa mohla opýtať na „parlamentné rozhodnutie o zániku Československej republiky“ 1992 – kto tak rozhodol, národy, alebo politici? Prečo nebolo referendum?
Doplňuji:
„Mníchovská zrada“ – bola prejavom politickej krátkozrakosti zástupcov Francúzska a Veľkej Británie.
Rozpad Československa 1992/1993, zatiaľ veľa informácií o pozadí tohoto „rozhodnutia“ je v utajených spisoch. Jedno čo je isté je, že na tak závažné rozhodnutie, týkajúce sa občanov Československa nebolo vypísané referendum, ako informácia o zmýšľaní občanov.
Podľa definície:
"Referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jeho častí rozhodnú o prijatí alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie obyvateľstvu (a nie zákonodarnému orgánu). Je to jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie.

V štátoch, ktoré referendum pripúšťajú, bývajú podmienky na jeho vykonanie zakotvené v ústave. V niektorých štátoch je referendum povinné pre určitú kategóriu zákonov (Švajčiarsko), v iných existuje iba na lokálnej, nie celonárodnej úrovni (USA). Významné sú referendá vypísané hlavou štátu pre schválenie dôležitých rozhodnutí a referendá vypísané zákonodárnym zborom, ktorý preniesol na ľud zodpovednosť v kontraverzných prípadoch (povolenie rozvodu v Taliansku v roku 1975, schválenie, či zamietnutie návrhu na pričlenenie krajiny do EÚ)."
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Re­ferendum

Iniciatívu k referendu môžu začať voliči sami zbieraním podpisov; ak sa dosiahne určitého, zákonom stanoveného počtu podpisov, referendum sa musí uskutočniť. V súčasnosti sa výraz referendum stále častejšie používa aj pre plebiscit."

Další odpovědi
suaeda

Nebral bych to nijak nacionalisticky, že nás někdo a že někdo něco. Dobře to vysvětlila „led“, že rozhodovala skupinka lidí nahoře. Stejně tak jako rozdělení v r. 1993. Lidi jako národ nerozhodovali. Vše udělalo pár jednotlivců, kteří chtěli vládnout a mít neomezenou moc. V duchu starého hesla „O nás bez nás“, rozdmýchali nacionalistické vášně včetně lží a jeli podle svého naplánovaného scénáře.

Kelt

Jak bys potom hodnotil Mnichovskou dohodu? Jak bys hodnotil rozdělení republiky v roce 1992? Pro někoho zrada, pro někoho způsob řešení situace. Často jsou určití lidé označováni jako zrádci podle momentální politické situace. Máme zvláštní zvyk označovat některé lidi, kteří se snaží přežít, jako zrádci, převlékači kabátů.