ravie

Máte zkušenost s topením a ohříváním elektřinou – D45d (D57d)?

Plánujeme rekonstrukci domku. Topenář doporučuje topit a ohřívat elektřinou, tedy D57d (D45d od 1.4.2016 není přiznáván). Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost, jak moc to je nebo není pohodlné, žít s tím, že vám 4× denně na hodinu vypnou ohřev a topení… zvykli jste si v pohodě? Otravuje vás to? Máme raději koupit kondenzační plynový kotel? :)
Nákladově jsou tyto dvě varianty v celkovém propočtu srovnatelné…

Děkuji moc za reakce.

Odpovědi
JájsemRaibek

D45d mi vyhovuje, neměnil bych

Smode

D45d mi vyhovuje, neměnil bych

Neznám podrobnosti ale ve tvém případě bych zvolil jinou možnost a to kondenzační kotel. Pokud totiž plánuješ el. přímotopy bude to podle mě v delším horizontu lepší. Pokud však tepelné čerpadlo (ať už vzduch-vzduch-tedy není třeba speciální tarif) tak asi ta elektřina.
A mimochodem tvé obavy z „hodinových děr“ jsou zbytečné – i dřevostavba akumuluje a trvá den než ji vytopíš (a naopak) -že to tak není je všeobecně rozšířený omyl. Tedy na hodinku vypnuté vytápění ani nepostřehneš.

Ivan Novák

D45d mi vyhovuje, neměnil bych

Instalace přímotopů je cenově zanedbatelná. Výhoda je, že v každé místnosti topíš pouze jak potřebuješ. . Vypínání ani nepoznáš. 20 hodin jde na levnou elektriku celý barák. Vyplatí se tedy mít i el. sporák. Rozhodně ale ne el. kotel, ale přímotopy.

ravie

@Smode
to jsme taky diskutovali. Výhody a nevýhody jsme prošli tolikrát, že to sem nemá cenu psát. V zásadě je rozhodnuto o elektrokotli, z Tvého příspěvku soudím, že těch iracionálních pocitů o výpadcích topení a ohřevu se bát nemusím – hlavně o to mi šlo. Navíc nemáme dřevostavbu, takže akumulace by mohla být i lepší :). Čerpadlo v žádném případě.
Díky za názor!