autacek

Czechia? Co je to za stupidní nápad?

Babiš se divil jak se říká naší zemi. A co na to Vy?

https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/czechia-co-je-to-za-stupidni-napad-babis-se-divil-jak-se-rika-nasi-zemi-40313460

Nejlepší odpověď
Pepa25

My všichni dobře víme, že Česko / Czechia je oficiální jednoslovný název naší země – viz odkaz.
„Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“

Zdroj: https://www.mzv­.cz/budapest/cz/ak­tuality/archiv_2016/vl­ada_schvalila_do­plneni_jednos­lovneho.html

Další odpovědi
Rokio

Podle mě je to lepší řešení a ušetří to čas a místo v textu než typické Czech republic.

Arne1

Co řešíš? Mnoho let staré jednoslovné pojmenování naší země. Lepší nikdo nenašel – snad s výjimkou Absurdistan nebo Ceskomoravskos­lrzsko

zjentek

To víš, konec zimy, všechno se probouzí… A Slovák se taky probudil.

Aha? Tywoe já už bezmála štyri roki skoro vládnu Czechii? Kde zme jako? To ma ňemínil nikto říct? Sorry jako to se mě nelibí! Takto to nebuďeme my Česi robit.

Zase nemůžeme chtít, aby každý věděl všechno, že ANO.

elkon

V různých jazycích se název naší země vyslovuje různě. Nedělej z komára velblouda.

Smack

Babiš na hrad !!! A budeme se i jmenovat nadále česká republika.

aliendrone

No a mně se LÍBÍ. Tedy – nemá to nic společného s estetikou jako takovou, to je mi naprosto fuk, ale jde o PRAKTICKOU stránku věci. Zkracování JE praktické (pokud není přehnané ad absurdum do nepochopitelnosti termínu). Sám rád používám nesprávné výrazy a spojení jako „xmrti“ nebo „o5“. Tato vymoženost, která přišla na svět (nebo se znovuzrodila či výrazně oživila) spolu s textováním (SMS) na mobilech a sociálních sítích je prostě přirozená věc. Nezapomínej, že MODERNÍ čeština je relativně mladý jazyk (bohužel) a i když už jsou dávno za námi doby sporů mezi „iotisty“ a „ypsilonisty“, je stále HODNĚ co dotáhnout/doladit. A to nemluvím o tom, že jde o činnost „za pochodu“, protože jazyk se v průběhu vyvíjí.

CZECHIA nebo po našem „Čechie“ je ovšem novinkou leda tak pro pana úspěšnědotačního podnikatele, což mu lze odpustit s ohledem na národnost. Češi tento termín používali už za 1. republiky, namátkou z dnes asi pouze z Rychlých šípů známý díl, kdy Jarka Metelka s nevímkdotobyl se vsadil se zbytkem, že fotbalový zápas vyhraje SK Čechie Karlín. BTW – dodnes existuje TJ Čechie Karlín, hrají tam tenis, je to hnedle u hotelu ČECHIE ;) :)
Nebo značka motocyklů Čechie (říšskoněmecky Böhmerland) byla celkem známá, šlo o nejdelší vyráběné motocykly a dokonce jsem zaslechl, že někdo tuto značku chce oživit.

Takže jak vidíš, nic nového pod Sluncem, jen jsme se přes různé protektorát/li­dově/socialis­ticko/federativ­ní okliky vrátili z5 na začátek, čemuž se v Česku říká POKROK! ;) :D :D

A na závěr > předpoklad exsoudruha estébékámoše, že by si ČR pletli Česko s Čečenskem je vskutku „novinka“ – asi jen pro něj. Já si ale MOC DOBŘE pamatuji, když čečenští teroristé v Jůesej odpálili nálož a emeričtí TELEVIZNÍ ZPRAVODAJCI sami pohnojili, resp. zaměnili Českou republiku za Čečensko a následnou bouři na sítích, kde tisíce vypatlaných amíků vyřvávali „Naházet atomovky na Prahu“! Dokonce o tom něco málo navzdory autocenzuře proniklo i do našich médií! :(

Pravdu má Pepa25, tohle jde MIMO nás, venkoncem třeba Finové asi také nečekají, že svět opustí termín „Finland“, po našem „Finsko“ a začneme používat „Suomi“. To by totiž byla pro Keplera STRAŠLIVÁ rána, už vidím v barvách, jak na regálech hledá Finlandii vodku a všude jen samé „Suomibrekekek“ či jak by se jmenovala! ;) :D :D

anonym

Vůbec mi to nevadí, je to krátké označení, stejně jako Německu říkáme Německo a ne Spolková republika Německo, nechápu proč by se České republice nemohlo zkráceně říkat prostě Česko – Czechia. O Polsku také nehovoříte vždy jako o Polské republice. Nevidím v tom problém je to jen o zvyku a některé zapšklé konzervy to samozřejmě jen tak nepřekousnou.

Hufnágl

Lepší je Czechie, než Czechie/Gubernie – Deutschland.

Kryšpín

Možná přijde místo Slovenska Slovko, anebo Slovchia a Rakušáci Rausko a Rauchia.