Syd

Co znamená žlutá SPZ na autě?

Dřív jsem je vídávala jenom na různých kombajnech atd. V poslední době jsem je ale viděla i na úplně obyčejných osobácích, které jako pracovní stroje rozhodně nevypadaly, ani angláni to nebyli.
Doplňuji:
česlíko: moc hezkej odkaz, ale jaksi jsem se z něho nic nedozvěděla, otázkou stále zůstává, proč to lze vidět na běžných osobácích.

Nejlepší odpověď
brillant

pro zvláštní motorová vozidla, zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla
http://web.ok­tip.cz/spz.php

Další odpovědi
anonym

užitkové vozidlo (pickup, dodávky), malý osobní náklaďáček. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_pozn%C3%A1vac%C­3%AD_zna%C4%8Dky_v_%C4%8­Cesku

Lucijej

No česílko odpověděl správně. Žlutá spz označuje užitková auta – záleží na majiteli, jestli svoje osobobní auto bude využívat pracovně jako užitkové auto. Tátův služební osobák je taky registrovaný jako užitkový.

anonym

Podle mě, to jsou auta podnikatelů a jejich firmy.Mám dva sousedy, kteří podnikají a oba dva mají na firemním autě žlutou značku (i když napsanou firmu na autě nemají).Doma mají každý dvě auta, na soukromém to nemají a na tom, kterém jezdí denně pro svou firmu (jeden je truhlář, druhý elektrikář) tu značku mají.

Reuef

ono to firemni uzitkove vozidllo vznikne treba i z obcejnyho kombika – staci namontovat do zadni casti mrizku

cochee

Černá písmena na žluté značce — pro zvláštní motorová vozidla a zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla. Stále jsou však platné i SPZ starého typu (dvě až tři písmena a dvě dvojciferné čísla oddělené pomlčkou), tam byla žlutá (spíše oranžová) značka s černými znaky pro nákladní automobily, autobusy, speciální vozidla, traktory, motorové pojízdné stroje a přívěsy.

Zdroje: Vyhláška č. 243/2001 Sb. v aktuálním znění, vyhláška č. 145/1956 Ú. l.

honza19hk

náklaďáky,firemní a užitková vozidla. Zásobování atd…
Obejvují se i na hasičských vozidlech,ale z jakého důvodu to nevím.