PatricieA

Co znamená, že města byla zakládána „na zeleném drnu“?

Nejlepší odpověď
marci1

„Na zeleném drnu“ znamená, že města byla postavena na nezastavěné ploše.

Další odpovědi
Doomik

Vzniká na novém místě (louce) př.České Budějovice :)

MK44

Totéž jako „na zelené louce“, tedy na pozemcích dosud nezastavěných nebo zemědělsky nevyužívaných, v přírodě. Na našem území v 13. století byla takto založena řada měst. Lokátoři vybrali vhodné, dosud neosídlené místo, a vytýčili plán nového města. Proto taková města mají zpravidla pravidelný půdorys. Osidlována byla novými příchozími, ve shora uvedeném případě hlavně Němci.
Naopak například Staré město pražské vznikalo postupně na místě starších osad. I Nové město pražské založil Karel IV v sousedství již existujícího města na místě přilehlých vesnic a polností. Tedy nikoli na zeleném drnu.