Kelt

Co znamená význam pane, panečku v řečí? Myslí se tím Bůh? A nebo i hrome.

Uvedu pár vět, abych vás uvedl do problému.
Pane, to byla jízda. Pane, to bylo perfektní. Kdybychom měli klobásy, to bychom si panečku dali? Atd. Někde tam čárku dávám, někdy ne. Nevím, zda je to vokativ, nebo spíše citoslovce. No a podobné je hrome? Možná jsem to už psal,takže se omlouvám. Hrome, to byl kopec. A pod. Jsou to věty, které říkáme, když jsme nadšení. Ale původ, zdroj mi uniká. Dnes se podobné věty říkají s pojmy, vole a jiné, ještě horší, které nebudu uvádět. TAkže děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Panečku,, holečku, jsou citoslovce, která vyjadřují údiv, překvapení atd.

Původně šlo zřejmě o oslovení kamaráda, možná s nadsázkou, malý ve významu mladý pán, stejně holeček – bezvousý, tedy holý mladík.

Ještě je slyšet božínku, toto citoslovce má vztah k bohu, někdo se divil, že se mu něco povedlol, takže vyjádřil radost, překvapení.

Historii oslovení „vole“ najdete v archivu. Ale jde o 5. pád, tedy oslovení, zatímco panečku atd. pokleslo na citoslovce.

Kdo vymyslel těžko říct, – velký pán menší pánek, nejmenší páneček – později pan obecně.- zdvořilost, nikoliv jen bohatý, ale projev úctyy. Stejně tak i u dalších slov se význam posunul.

"„Tady je, panečku, humus!“ uvádí i Karel Čapek. Ale výraz je ve slovníku už v 18. století, pánek v době Husově

https://cs.wi­kisource.org/wi­ki/Zahradníkův_rok/O_u­mění_zahradnic­kém

Často jde o lidovou etymologii, není vždy jasné, jak některá spojení vznikla.

--
Ještě jsem zapomněla na „hrome“. To je proklínání, zlost, klení, kletba, atd. Zde jde o citoslovce negativní, původ je jasnější, hromy, blesky dovedou ublížit, tedy mnohé zničit, tedy místo smutku se vyjadřuje zlost.

Další odpovědi
zjentek

„Uvedu pár vět, abych vás uvedl do problému.“ … Hrome, to je ti kurnik věta! (;(;(;

Ale k odpovědi>>> https://cesti­na20.cz/slovnik/slov­ni-vata/