Ecata

Co znamená výrok: „Revoluce požírá své děti?“

Vím, že se to vztahuje k Velké francouzské revoluci, ale nevím, jestli si ho dobře vykládám.

Nejlepší odpověď
anonym

Výraz byl zaveden skutečně po francouzské revoluci. Je známo, že pár let po revoluci skončili na popravišti její nejvýznamnější aktéři. Přinesli do francouzských dějin gilotinu a poznali její ostří. Nebyl to jen Robespierre a Marat, ale i řada dalších, poněkud méně zvučných jmen.

Další odpovědi
tom004

Stačí se podívat do naší nedávné minulosti,kdy po únorovém komunistickém puči,začali soudruzi,kteří se dostali k moci,likvidovat své nepohodlné „soudruhy ve zbrani“,kteří jim „nahoru“ pomohli a moc věděli.

Drap

Nejenom francouzské revoluce, ale v podstatě i všech ostatních revolucí. Ti co dělají revoluci po úspěchu většinou převezmou určité funkce a posty v nové společnosti. Po určitém čase však tito bývají vyměněni a nahrazeni jinými, kteří u samotné revoluce většinou ani nebyli.Tím se po čase začne posouvat i vývoj, jaký revoluce nastolila.
Je to velmi zjednodušeně, ale obecně se dá říct, že to stále platí.