hana1

Co znamená v ostravské mluvě cyp?

Nejlepší odpověď
annas

Podle ostravského slovníku

cyp – .pohlavní orgán, v hornickém slangu havíř-nemotora. Velmi frekventované slovo v hovorové mluvě, kde slouží jako přirovnání v okamžiku, kdy se těžko hledá vhodný výraz.

Příklady : Zyma jak cyp“ – velký mráz. „Bylo tam vody do cypa" – v řece byla vysoká hladina.
Doplňuji:
Kozel je moravsky cap, stejně v laštině i polštině. Možná typickou jazykovou úpravou vznikl cyp, ale čepám ze slovníků, kde je uvedený cap.

Ještě jsem hledala ve SNČ

Dnes se výraz používá (po ostravsky)i ve významu hlupák = týpek. Jinak jako cyp je specifické hodnocení typické pro současný ostravský dialekt, analogie (dnes už nejen brněnsky ) jak „sviňa“.

Původní význam – nevyučený havíř pochází z německého Zipf, nezajímavý muž, trouba, v hovorové němčině mužské přirození, slovo je přibuzné s českým cíp. – německy Zipfel,( Zipf )ve staré němčině), označuje výčnělek, špičku, cíp.

víc diskuse

Další odpovědi
anonym

Přeneseně blbec, hňup, trouba…
😉
Jinak viz – http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/cyp

NikkiHeat

Je to hanlivý výraz pro nedoučeného hornického synka. Dnes již tak zlidovatělo, že se jedná spíš o universální výraz určité negace. Např. hodně se říká – zima jak sviňa tj. v podstatě to samé jako – zima jak cyp.

rigormortis

kozel

marci1

Původně = hornický učeň nemotora, nevzdělaný hornický učeň. Dnes spíše trouba, hňup, trdlo ap.