Lorgan

Co znamená tematická skupina uvedená na konci knihy?

Dobrý den, četl jsem knihu od pana Bufky „Bombardér T-2990 se odmlčel“ a na konečné stránce, kde je mimo jiné uvedeno i číslo vydání, počet výtisků apod. jsem se dočetl, že patří do tématické skupiny 13/33. Prosím o radu, co to vlastně tematická skupina je a kde najdu rozepsané ostatní skupiny? Hledal sem na internetu, ale neměl jsem štěstí na mnoho informací. Předem děkuji za odpovědi, hezký den 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti najdete v odkazu.
http://www.pis­torius.cz/ukaz­ky/Pistorius_Jak_se_de­la_kniha.pdf

3.5 TEMATICKÉ SKUPINY

!Po roce 1948 se začal pro označování žánru českých knih používat systém tzv.tematických skupin (TS). Tento systém umožňuje pomocí dvou dvouciferných čísel oddělených lomítkem, tzv. tematické skupiny a podskupiny, specifikovat poměrně podrobně žánr knihy i jazykovou oblast, z níž byla kniha přeložena.

(Např. 13/43 – tematická skupina 13 označuje beletrii, podskupina 43 českou poezii.) Jeho účelem bylo pomoci knihkupcům a knihovníkům při zařazování jednotlivých knih. Do roku 1990 byla TS vytištěna v tiráži i na zadní straně obálky, resp. přebalu.

Po roce 1990 však TS přestaly být na knižním trhu užívány a můžeme se s nimi setkat prakticky už jen v bibliografii tištěné v některých časopisech. Důvodem pro ukončení tohoto značení je nejspíš fakt, že vydávání knih přestalo být monopolem několika málo desítek státních nakladatelství se speciálně vyškolenými redaktory.

Systém vlastních TS je poměrně jednoduchý (viz tabulku D), avšak bez tematických podskupin je málo účinný atd. "