vas999

Co znamená slovo relaxace?

Mohli byste napsat, co je to relaxace? Vím, že je to něco jako odpočinek, ale chtěl bych to znát přesněji.

Nejlepší odpověď
marci1

„Relaxace (uvolnění těla i mysli):
znamená tělesné i duševní uvolnění. Jejím prováděním uvolňujeme své svalové napětí (tenzi) a zároveň i své napětí duševní. Oba typy napětí spolu totiž úzce souvisejí.
Dovednost relaxovat, uvolnit se, je předpokladem uklidnění a duševní vyrovnanosti. Člověk, jenž ovládá relaxaci, mívá pevnější duševní i tělesné zdraví, lepší pracovní výkonnost, lépe se soustředí, méně unaví, a bývá v životě spokojenější.
Naopak jedinec příliš napjatý si počíná křečovitě, bývá podrážděný, náladový, úzkostlivý, konfliktní, mívá poruchy spánku. Trvalá tenze může mít i vážnější zdravotní důsledky – je jednou z příčin (i projevů) tzv. civilizačních chorob, např. ischemické choroby srdeční, žaludečních vředů, zvýšeného krevního tlaku, dokonce i metastáze rakoviny se rychleji tvoří u lidí s vyšší tenzí.
Relaxaci je možné se naučit a je vhodné postupovat přitom od snazších způsobů a metod k obtížnějším. Každý si může vybrat pro sebe to nejpřínosnější.“ 🙂
Podrobněji a příklady relaxací ve zdroji:
http://www.ak­tivityprozdra­vi.cz/muj-zivotni-styl/wellness-a-relaxace/co-je-relaxace

Další odpovědi
anonym

Zde je přesná definice dle slovníku spisovného jazyka: relaxace, -e ž. (z lat.) 1. med., těl. uvolnění svalů 2. fyz. zpoždění fyzikálního děje za vnějším popudem; — relaxační příd.: fyz. r. doba

Kepler

relaxace >> uvolnění, povolení, zmírnění; ustálení rovnovážného stavu; proces nebo stav uvolnění psychického a tělesného napětí

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=rela­xace&typ_hleda­ni=prefix

anonym

Veget.