Avatar uživatele
bobánek

Co znamená slovo hemodialýza?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Losos, aramah, anonym před 4228 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

http://www.nefrologie.eu/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

předpona "hemo-" znamená krev, jde tedy o dialýzu krve. Dialýza = odstraňování zplodin látkové přeměny zadržovaných v organizmu při selhání ledvin. Dialýza též znamená "rozklad", ale zde bude pravděpodobnější první z uvedených významů.

Slovník cizích slov ED, upraveno

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

Hemodialýza neboli krevní dialýza je čištění krve při selhání ledvin pomocí přístroje zvaného dialyzační monitor. U vleklého (chronického) selhání ledvin se provádí dlouhodobě několikrát týdně. Velmi často se také používá k očištění krve u náhlého (akutního) selhání ledvin. U nás je to nejčastěji používaná metoda náhrady funkce ledvin. V některých zemích se ale používá méně často a nemocní si běžně volí peritoneální (břišní) dialýzu. Záleží to kromě volby pacienta i na místních zvyklostech, na zkušenostech ošetřujícího lékaře a na dostupnosti té které metody (včetně vzdálenosti do dialyzačního střediska).

Zdroj: http://www.nefrologie.eu/cgi-b in/main/read.cgi?page=hemodial yza

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Hemodialýza je metoda odstraňování odpadních látek jako např. draslík, močovina, a nadbytečné vody z krve při selhání ledvin. Hemodialýza je jednou ze tří terapií náhrady funkce ledvin (dalšími dvěma jsou transplantace ledvin a peritoneální dialýza

Zdroj: podle wikipedie

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví