quentos

Co znamená slovní spojení „muž velkého světa“?

Nejlepší odpověď
elkon

Jedním slovem světák. Krásné české slovo, vystihující vše. Stačí vzpomenout na český film, kde fasádníci přijeli pracovat do velkoměsta.

Další odpovědi
annas

Známější je slovní spojení „žena velkého světa“, které se říká mondéna. Snad i kvůli tomu, že o ní zpívá Karel Gott.

Moje otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-mondena-o-niz-zpiva-karel-gott

Jedna z odpovědí
"Mondéna je žena velkého světa, obdivovaná a oslavovaná vlivnými muži, kteří utrácejí velké částky, aby získali její přízeň. Pod slupkou zářící mondény se však skrývala nevyrovnaná žena, která se přes veškerou slávu často cítila sama … čteme např. v životopise Marlene Dietrichové. V její době to měli filmaři jednoduché, když chtěli ukázat mondénu, dali herečce do ruky cigaretu ve špičce nebo ji posadili za volant kabrioletu.

Francouzské mondaine znamená světový, z latinského mundus svět"

"Takže muž velkého světa je mondénní. Světácký, velkosvětský, slovo označuje věci či místa vyhledávaná společenskou smetánkou a stejně tak přitahující snoby.

V mondénním Svatém Mořici si zalyžujete stejně dobře jako v italských Dolomitech, ale utratite zde víc peněz. "

http://klub.slov­niky.cz/slovni-radar/slovni-radar-2

Kepler

Já to chápu jako významného muže ve sférách jako je showbyznys, politika, bankovnictví, velkovýroba apod. Bývá obvykle velmi bohatý a má ve společnosti velký vliv.

zjentek

Platí i představa? (;

Zde si představím muže větry ošlehaného, světaznalého, zcestovalého a soudného, ovšem nikoli nutně vzdělaného, a TÍM PÁDEM zabezpečeného, pana továrníka či bankéře z Wall Street.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.