Retko

Co znamena čerpání státního rozpočtu a jak to funguje??

THX

Odpovědi
michalo

to nepoznas wikipediu??

opisane vlastnymi slovami – statny rozpocet je v podstate financny plan hospodarenia statu a prijma sa v zakonodarnom organe vo forme zakona – v demokratickych krajinach na sneme poslancov. jeho navrh podava najvyssia vykonna moc, to moze byt vlada, prezident, monarcha alebo ine, zalezi od krajiny a typu jej zriadenia

cerpanie statneho rozpoctu teda znamena minanie penazi z rozpoctu statu pocas stanoveneho obdobia, spravidla jedneho roka. funguje to tak ze vykonna moc (vlada, prezident … atd) navrhne kolko penazi kam pojde – do sfer ovladanych a vlastnenych statom, teda zlozky ako armada, zdravotnictvo, skolstvo, policia, urady, polnohospodarstvo, vyskum, vyplacanie davok, dochodkov, poisteni, rozne dotacie a projetky vystavby statnych objektov, fin. rezervy pre nepredvidatelne udalosti a urcite som zabudol vela dalsich.
prijmy do statneho rozpoctu su z dani, ciel, poplatkov, prenajmu, zo zisku statnych firiem a samozrejme z poziciek – v pripade deficitu, teda ked su vydavky vacsie ako prijmy, co je skoro vzdy