zjentek

co získám smícháním 10%ního roztoku thiosíranu sodného s 5%ním roztokem kyseliny vinné?

..a k čemu mi to bude dobré :o? Přísahám, že to není domácí úkol :o!
Doplňuji:
Respekt: tak jsem to zkusil no tak píšu :o
..vznikla medicína k vnějšímu použití, čili mazání ,)- pro zajímavost:
pokud je tady někdo, na koho se přisála dosti rozšířená kvasinka Pityriasis versicolor (tinea versicolor), tak tenhle roztok je ten nejlepší a šetrný způsob, jak se jí nadobro zbavit ..dobré né?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nějaký druh ustalovače.
Doplňuji:
Jo, jo. Thiosíran je stálá složka ustalovače, ale k tomu okyselení se používají organické kyseliny, podle toho pro jaký fotomateriál je ustalovač určen.

Další odpovědi
Lamalam

Thiosíran sodný je redukční činidlo, jeho reakcí s kyselinou vinnou pravděpodobně bude vznikat nějaký keton nebo alkohol, ale je možné, že redukce neproběhně a vznikne vinan sodný.
Doplňuji:
Mosoj bude mít asi pravdu. Ten ustalovač mě nanapadnul, ale je to docela možné. K okyselení některých ustalovačů se používala kyselina citronová, možná by šla pro tento účel využít i kyselina vinná.

Respekt

Zkus to a pak napiš.

mosoj

Ustalovač má jedinou funkci. Převést nenaexponovaný a tedy nevyvolaný halogenid stříbra na rozpustnou sloučeninu, která se následně z filmu vypere.

Tento proces musí proběhnout kompletně. Neexistuje něco jako více ustáleno – méně ustáleno, ale jen ustáleno – neustáleno. Celý proces se sice skládá z několika dílčích reakcí, ale jen na jeho úplném konci je rozpustná stříbrosodná sůl. Dílčí produkty jsou nerozpustné (tedy nevypratelné) a bohužel nestabilní. Neustálení je pro film fatální, protože časem dojde k jeho zničení. Naproti tomu delší ustalování nemá žádný negativní následek, pokud nemáčíte film v ustalovači mnohem déle, než je obvyklých 5–10 minut. Pak by se jeho kvalita mírně či více zhoršila. Například po dvou hodinách v ustalovači už dojde k částečnému vybělení negativu.