Avatar uživatele
zjentek

co získám smícháním 10%ního roztoku thiosíranu sodného s 5%ním roztokem kyseliny vinné?

..a k čemu mi to bude dobré :o? Přísahám, že to není domácí úkol :o!
Doplňuji:
Respekt: tak jsem to zkusil no tak píšu :o
..vznikla medicína k vnějšímu použití, čili mazání ,)- pro zajímavost:
pokud je tady někdo, na koho se přisála dosti rozšířená kvasinka Pityriasis versicolor (tinea versicolor), tak tenhle roztok je ten nejlepší a šetrný způsob, jak se jí nadobro zbavit ..dobré né?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Dane před 3597 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Nějaký druh ustalovače.
Doplňuji:
Jo, jo. Thiosíran je stálá složka ustalovače, ale k tomu okyselení se používají organické kyseliny, podle toho pro jaký fotomateriál je ustalovač určen.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Thiosíran sodný je redukční činidlo, jeho reakcí s kyselinou vinnou pravděpodobně bude vznikat nějaký keton nebo alkohol, ale je možné, že redukce neproběhně a vznikne vinan sodný.
Doplňuji:
Mosoj bude mít asi pravdu. Ten ustalovač mě nanapadnul, ale je to docela možné. K okyselení některých ustalovačů se používala kyselina citronová, možná by šla pro tento účel využít i kyselina vinná.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Respekt

Zkus to a pak napiš.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Ustalovač má jedinou funkci. Převést nenaexponovaný a tedy nevyvolaný halogenid stříbra na rozpustnou sloučeninu, která se následně z filmu vypere.

Tento proces musí proběhnout kompletně. Neexistuje něco jako více ustáleno – méně ustáleno, ale jen ustáleno – neustáleno. Celý proces se sice skládá z několika dílčích reakcí, ale jen na jeho úplném konci je rozpustná stříbrosodná sůl. Dílčí produkty jsou nerozpustné (tedy nevypratelné) a bohužel nestabilní. Neustálení je pro film fatální, protože časem dojde k jeho zničení. Naproti tomu delší ustalování nemá žádný negativní následek, pokud nemáčíte film v ustalovači mnohem déle, než je obvyklých 5–10 minut. Pak by se jeho kvalita mírně či více zhoršila. Například po dvou hodinách v ustalovači už dojde k částečnému vybělení negativu.

před 3598 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek