BlackBoy

Čo všetko patrí ku komunizmu/soci­alizmu?

Niečo ako povinnosť pracovať, atď.

Nejlepší odpověď
annas

Celá filozofie socialismu a komunismu měla být obsažena v základní myšlence.

  1. socialismus – Každý podle svých schopností, každému podle jeho práce.
  2. komunismus -.Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.

Protože se za socialismu zprofanovalo heslo Každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh, začalo se užívat lidové motto: Kdo nekrade, okrádá rodinu.

Na prstech rukou by se spočítali Ti, kteří k majetku přišli poctivou prací…bohužel, platí i v současnosti.

Další odpovědi
arygnoc

právo/povinnosť pracovať (ale to platí napr. i vJaponsku)
právo/povinnosť voliť (podobne ako v Austrálii)
právo na bývanie
právo na bezplatnú lekársku starostlivosť
právo na dôchodok
právo na vzdelanie

to len tak v kocke.
Doplňuji:
annas:

z toho vyplýva, že rozdiel medzi kapitalizmom (alebo čo to vlastne máme) a socializmom vlastne ani moc nie je ?

klob1

Hlavně být člověkem Čechem.A pak mít svobodu,když chceš pracovat budeš mít práci.Dneska chceš pracovat,ale nemáš práci..A hlavně za toho mít na všechno potřebné.A byl chlebíček,který už nikde dne není..ach joo..v pátek se čekalo v obchodě a přivezli teplý a nežli se došlo domů tak půlka bochníku byla pryč a ,když se rodiče ptali,jak to,že je ho půlka,tak se tvrdilo,že tam měli myši..Ten chlebíček se dal jít i samotný jejej to byla chlouba pekařů..A dneska to je recyklovaný odpad manažerů..
Tak by se hned měnilo,protože byla práce pro každého.Obyčejný člověk dělník něco znamenal a nemusel mít strach,že by nedostal za svou poctivě odvedenou práci zaplaceno..
Úcta jeden k druhému,lidi byli jiní moc jiní..A co se všechno zažilo..I na dovolenou se dalo jet A důchodce nemusel živit mladé lidi,protože ty nemuseli být bez práce a příjmu.A také měli manželské půjčky,které věděli,že zaplatí a žádný exekutor nepřijde.Pak také Rodina a hodnoty.Méně stresu.Více času na blízké lidi.Jistoty.Dětské dny,takové jiné.Větší zábava se soudruhy.