kristyna1302

co vse zaridit pred odstehovanim do nemecka?

Dobry den, jsem ted v nemecku a mam prislibenou praci…jelikoz jsem na UP v ceske republice jedu ted na 2 az3 tydny do CR ..muze mi prosim nekdo poradit co vse musim udelat a kde se odhlasit nez zacnu zit v nemecku? moc dekuji za info Kristyna

Odpovědi
pusinka50

Přislíbená práce není totéž jako jistá práce. Jestli to chceš risknout, musíš se odhlásit na ÚP, dále dojít na poštu a zřídit „dosílku“, za kterou se platí 100 Kč měsíčně, aby ti pošta chodila na tvou současnou adresu. Ale poštu do Německa zřejmě budeš platit víc. Výpisy z účtů si zjednej posílat elektronicky, jestli budeš mít připojení na internet. Jestli začneš žít v Německu, bych také zatím neřešila. Nemusí se ti to povést a mohou ti dát výpověď ve zkušební době, neřešila bych zatím přehlášení trvalého bydliště. Na tvém místě bych si jen zřídila na poště dosílku a po 3 měsících, po zkončení zkušební doby, se uvidí jak dál

Eva 38

zeptej se na Německém úřadu práce, odhlašovat se z českého nemusíš, jde to teď už převést na Arbeitsamt mají na to vlastní eu formuláře. Než se odhlásíš u zdravotní pojišťovny přehlaš se v nejprve přes úřad práce v Německu a to i na sociální-pomůžou ti existuje i formulář v češtině. Prvotně si musíš však sehnat bydlení-nájem. Na základě bydlení se v Německu musíš nahlásit na danou adresu k trvalému pobytu a tam ti pak budou chodit veškeré dávky atd. bez toho to nelze. Další věc dobře si zkontroluj, zda nemáš někde byť mizivý dluh v čr, ihned vše poplatit, včetně daní pokud jsi třeba vlastníkem bytu- to je pak nutné každý rok pohlídat. Poštu do Německa ti česká pošta přeposílat ani na žádost nebude s tím počítej, my s tím bojujeme už rok, vyřešili jsme tak, že necháme přeposílat na hranice kde jednou za 14 dnů vyzvedneme přímo na čr poště. Pokud tuto možnost ne máš požádej dobrého známého, nebo rodinu aby poštu na základě plné moci sbírali a posílali k vám- my měli prvního půl roku, než jsme si to vyřešili těmi hranicemi. Bankovní konta v čr jsme zrušili nabíhaly tam poplatky a peníze na konta netekly je výhodnější udělat konta přímo v německu, ale pozor na vybírání, musíš u té samé banky jinak mají strašné poplatky. V čr pak vše nahlásit že žiješ v zahraničí vč. té banky, pošty, úřadů apak je to tuším vše. S bankovním spojením přes internet do čr nepočítej vše se pak musí platit a přeposílat na konto ibanem, což je předražené a dlouho to trvá. dopisy i doporučeně do čr počítej dojdou až po 4–5 dnech dřív ne z naší osobní zkušenosti pokud někde byl třeba nedoplatek řešili jsme ihned emailem doložil doklad nascenovaný o zaplacení a hotovo , máme tam dům tak je to složitější i s placením plynu elektriky a vodou. Být tebou ošetřím si abys měla podepsanou smlouvu pokud ti ji někdo nabídl co nejdřív, a počítej s naprosto jinou mentalitou, na čechy se pořád pohlíží jako na ty méněcenné, pokud neumíš výborně německy doporučuji ti integrační kurz na volkshochschule, dají ti doklad o integraci po tuší třetím kole vyučování a ty složíš zkoužku, z mé zkušenosti hodně budoucích zaměstnavatelů to chce, pokud chceš dělat nějakou slušnou profesi. V čr si ještě odhlaš lékaře zubaře a gynekologa, ale až po přehlášení do Německa váže se také na ten pobyt a krankenkase. Pokud máš děti nepočítej, že ti Kindergelt dají do měsíce po žádosti my na ně čekali skoro půl roku a nejsme sami. Jinak vše potřebné najdeš na stránkách češi a slováci v německu jsou tam i kontakty na lékaře hovořící česky apod.
Doplňuji:
Ještě dodám, že za 3–4 dny vše přehlásit a odhlásit nešlo, nestíhali jsme to a museli tam jet ještě 2× vždy se něco našlo co nám ještě chybělo dodat a my jak na potvoru neměli sebou. Prostě jevilo se to jednodušší než bylo. Další věc počítej že i české úřady se zrovna dvakrát s rychlostí nepřetrhnou, takže nám některé věci, které se musely doložit německé straně, zdržovali naprosto zbytečně. Hodně zdaru!