modriblesk

Co vše si mužou dovolt ze zákona pracovníci ospod?

tady si už odpovím sám-Pracovní náplň: referent oddělení sociálně – právní ochrany dětí odboru sociálních věcí

Je povinen/na plnit zejména tyto úkoly:
vykonávat sociálně-právní ochranu dětí,
zajišťovat ochranu dítěte při rozvodu (rozvratu) manželství,
řešit problematiku dítěte z neúplné rodiny,
řešit nedostatečnou péči o děti a problematiku zneužívaného, zanedbaného a týraného dítěte,
řešit situaci dítěte narozeného mimo manželství a pomoc matce dítěte, jež se narodilo mimo manželství,
zabezpečovat další účelovou pomoc dětem,
v rámci této péče jako terénní sociální pracovník/ice zajišťovat tyto úkoly:

  • vést základní a pomocnou evidenci v agendě péče o rodinu a děti (vedení spisu Om a Nom, rejstříků, pomocných rejstříků, lhůtníků),
  • provádět šetření v rodině a bydlišti dítěte a škole, pracovišti dítěte, dále ve zdravotnickém, školském zařízení, získávat informace o dítěti a jeho rodině, spolupracovat s jinými státními orgány a obecními úřady,
  • navrhovat a vykonávat rozhodnutí o předběžném opatření o umístění nezletilého dítěte do náhradní výchovy,
  • na základě požadavku soudců podávat zprávy o výchovných poměrech nezletilých a navrhovat opatření ve věcech jejich další výchovy,
  • navrhovat a provádět výchovná opatření jako jsou napomenutí, dohled, omezení,
  • zastupovat nezletilce u soudu v postavení kolizního opatrovníka v souladu s § 37 odst. 2 zákona o rodině,
  • poskytovat poradenskou pomoc rodičům, dětem, těhotným ženám v jejich obtížných rodinných, sociálních a osobních situacích,
  • vyhledávat ohrožené děti,
  • zprostředkovávat pomoc odborných poradenských, zdravotnických a jiných pracovišť,

zastupovat dítě v postavení poškozeného v trestním řízení (§ 45 a 163/a trestního řádu),

  • podávat podněty a návrhy na přiznání náhrady škody za poškozené dítě v postavení kolizního opatrovníka orgánům činným v trestním řízení,
  • podávat návrhy na zahájení soudního řízení ve věcech určení rodičovství k nezletilému dítěti,
  • podávat opravné prostředky v zastoupení nezletilého dítěte,
  • spolupracovat se zařízeními, v nichž se vykonává ústavní výchova,
  • spolupracovat s občanskými sdruženími, církevními, charitativními a jinými organizacemi,
  • vyhovovat dožádání jiných úřadů a přešetřovat na jejich dožádání poměry nezletilého dítěte,
  • vykonávat funkci poručníka – dle § 79 odst. 3 a § 83 odst. 2 zákona o rodině,
  • spolupracovat s vedením účelových zařízení – např. stanice pečovatelské služby, domov pro matku s dětmi apod. a pomáhat řešit situaci rodičů a dětí v těchto zařízeních,
  • zpracovávat statistické údaje za svěřenou agendu,
  • sledovat aktuální právní předpisy související se sociálně-právní ochranou dítěte a řídit se jimi ve své práci

o skutečnostech zjištěných v souvislosti s výkonem své funkce zachovávat mlčenlivost,
plnit i jiné úkoly dle dispozic vedoucí odboru a vedoucí oddělení.

Nejlepší odpověď
anonym

Vážení respondenti, tazatel se registroval před 2 dny a tutéž otázku, bohuže s tímtéž nadpisem položil už včera spolu s komentářem o neurvalé večerní návštěvě 2 referentek péče o děti.
Mezitím si dohledal tuto náplň, kterou sem v nepochybném rozrušení vložil jako pokračování původní otázky.
Netvrdím, že jej to omlouvá, ale trocha shovívavosti a komplexního pohledu by možná neškodilo.
Ačkoliv jsem samozřejmě také zastáncem kodexu, stačil mi letmý náhled na profil, abych se zorientoval.
Myslím, že byste i vy byste mohli být příště trochu objektivnější a neukvapovat se v impulzivních závěrech.
Většinou nic nebývá tak černobílé, jak se to na první pohled jeví.

Další odpovědi
tom004

Když,si na to odpovíte sám,tak,mi nějak uniká, proč je otázka položena.

hanulka11

proč pokládáte otázku když nic od nikoho nechcete – je to proti kodexu

Ponytail

tom004: Třeba kdyby někdo přišel a něco podobného hledal, tak to najde. I když tady si lidi s nějakým hledáním hlavu moc nelámou. 🙂

led

Ide o doplnenie včerajšej otázky:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vse-si-muzou-dovolt-ze-zakona-pracovnici-ospod

záver mojej odpovede:
…Aj opravnení pracovníci musia dodržovať zákony.

PS.
nikde v povinnostiach nemajú niečo o slušnom a ústretovom správaní, tak sa nedivte ich postupu…