huxa

Co vše na mém pozemku mi nepatří?

Ještě na ZŠ nám učitel vtloukal do hlavy, že vše nad zemí a pod zemí patří státu-když se najde na našem pozemku ropa, není naše, když nad naším pozemkem letí vrtulník, nemusí nás žádat o povolení.

Jak je tomu u předmětů, které se nachází na zemi, popř. v rozumné hloubce? Co spadlé meteority, mince z 14. století, …?

_____________­________________________­________________________
Jednou jsem takto našel ležet v našem sadě pražský groš, jehož pravost mi potvrdil známý (archeolog), ztratil jsem ho (jsem trochu bordelář 🙂, tak bych rád věděl, jestli se to má někde hlásit či odevzdávat.

Nejlepší odpověď
eleonnore

Co si odněkud pamatuji, tak oficiálně ani plody ze stromu tvého souseda, které spadají na tvůj pozemek, nepatří tobě, ale jemu. Normální soused by tohle ale neřešil.

EDIT: Jak tak ale koukám, pokud se tedy opět něco nezměnilo, tak NAOPAK! Ty plody patří podle tři roky starého zákoníku tobě! :)
http://bydleni­.idnes.cz/novy-obcansky-zakonik-06a-/stavba.aspx?c=A131031­_135151_archi­tektura_web

Další odpovědi
Drap

Ano, takové nálezy by se měly hlásit, ať je najdeš kdekoli. A učitel ze základky měl taky pravdu.