Pepa25

To by měl říst jejich autor …P. Koubský zrovna dnes vydal na téma počítání účinnosti článek (viz odkaz).

Dovolím si zkopírovat shrnutí:
O co stručně jde: Výpočet účinnosti vakcíny vypadá na první pohled jednoduše. Data, která se v něm používají, však ve skutečnosti neměří kvalitu vakcíny, ale spíš způsob jejího využití – a v širším smyslu slova covidovou situaci jako celek. Vypočtené účinnosti, které se dnes často publikují, proto není možné brát vážně.

Proč je to důležité: Z různých výpočtů vychází účinnost vakcín buď nereálně nízká, nebo nereálně vysoká. Oba typy výsledků jsou nedůvěryhodné, oba škodí pochopení situace, v níž se nacházíme.

Plyne z toho článku, že se máme dát očkovat? Ano. Ale nepořídíte si tím vstupenku k chování beze všech zábran a bez opatrnosti.

Zdroj: https://denik­n.cz/745950/v­ideli-jste-nejaky-vypocet-ucinnosti-vakciny-skoro-urcite-byl-mylny/

Další odpovědi
paul1

Je to srovnání skupiny vakcinovaných vůči skupině nevakcinovaných­. Blíže:

Opravuji zdroj – odkaz:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vakc%C3%AD­na_proti_covi­du-19

Zdroj: srovnává skupinu vakcinovaných vůči skupině nevakcinovaných.

Ametyst

Podle mne staré vakcíny přestávají fungovat na nové mutace viru, takže jsou tak nějak čím dál víc nanic. Oficiálně je těžké to přiznat, když očkování se protlačuje jako jediná nezpochybnitel­ná cesta.

Alesh

@paul1: oprav odkaz, díky.

paul1

Nevím, či jsem našel přesně ten odkaz, který uvádím v odpovědi. Doufám, že ano.