tomasstir325

Co vlastně znamená „věřit“?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem významy ze současného slovníku:

Věřit:

  1. být přesvědčen o pravdivosti něčeho
  2. mít důvěru v někoho, něco; důvěřovat

..
Jinak sloveso odvozené od podst. jména víra.

Jeden z nejstarších užití tohoto slova byla náboženská víra, víra v boha.. Jinak se slovo užívalo ve významu: opravdovost, pravost, důvěra.

Př. Půjčíte někomu peníze a věříte, že vám je vrátí v době, jak slíbil. Jenže se tak nestane, tudíž zneužil vaši důvěru.

Jste to, v co věříte … že se z nemoci uzdravíte, že najdete správného partnera ,že … atd.

Chyba je, když věříš každému, ale chyba je i to, když nevěříš nikomu. (Seneca).

Další odpovědi
anonym

V jakém kontextu?
…věřit někomu, že… – jsem přesvědčen o pravdomluvnosti dotyčného, i když se nemohu o dané skutečnosti přesvědčit
…věřit v něco… – rovněž se nemohu přesvědčit, ale jinak to být ´nemůže´

marci1

Může to mít různé významy :
Být přesvědčen o pravdivosti něčeho : Věřil všemu, co se mu řeklo. Důvěřovat : Byli kamarádi, a tak si navzájem věřili.
Být přesvědčen o existenci nějaké nadpřirozené bytosti, boha : Věří, proto chodí pravidelně do kostela.
Doufat : Věřil, že se to zlepší.

Kelt

Věřit , mít názor, mít přesvědčení, mít víru, obvykle věříme něčemu, nebo někomu,
obvykle je to pocit jistoty, je to jistý stav.
Říká se, že víra člověka léčí , příklady s placebem to dokazují. ČLověk, který dostal neškodnou látku – cukr a řeili mu, že ho to vyléčí, se uzdravil – síla víry.
Když někoho zhypnotizují a přiloží mu papír na ruku a řeknou, že ho to popálí bude mít puchýř, protože tomu věří.
Když věříš, že to dokážeš, tak to dokážeš, když nevěříš, že to dokážeš, tedy když věříš, že to nedokážeš, tak to nedokážeš.