Midas

Co vlastně v tom Bejrútu vybuchlo?

…že to byl takový velký výbuch a takové škody. A doteď potvrzených 100 mrtvých a tisíce zraněných, vinou toho je přes 300 tisíc lidí bez střechy and hlavou. Výbuch byl slyšet až na Kypru (až 100 km daleko) a přirovnávali to k malé atomovce. Škody do stovky miliard, určitá část města zcela zdemolována. A velká tlaková vlna způsobila škody i daleko od místa výbuchu.
Článků plno, ale dozvěděl jsem se jen, že to byl přístav nebo nějaké přístavní skladiště, na vině asi chemikálie/plyny. Jak může přístavní skladiště takhle silně vybouchnout?

Nejlepší odpověď
Kepler

Bezprostřední příčinou byla iniciace výbuchu velkého skladu ledku (dusičnanu amonného, přes 2500 t), zřejmě po vzniku požáru. Takových případů bylo v minulosti víc, např. v Chile vybuchl celý vlak naložený ledkem. Kačer Donald si nechal napovídat od svých generálů, že to byla sabotáž, což je tvrzení nadbytečné, když tam předtím vznikl požár. Jako chemik a absolvent pyrotechnického kurzu vím, že ledek patří do zvláštní skupiny výbušnin, protože molekula dusičnanu amonného obsahuje obě základní složky každé výbušniny – palivo i oxidovadlo. Ovšem iniciace výbuchu musí být dost vydatná, ale požár na to stačí.

Další odpovědi
jsemjá

Sklad ledku, ale nejspíš to byl atentát, protože ledek nemá takovou barvu při výbuchu. A spousta jiných důvodů. Ale stále se to vyšetřuje. A ty škody napáchala tlaková vlna. Navíc se tam udělal atomový hřib.

nyjono

Ledek, kdyby ti náááhodou nefungoval žádný vyhledávarč.

https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/clanek/sedm-let-se-vedelo-ze-bejrutsky-pristav-muze-vyletet-do-povetri-40332515#seq_­no=2&source=hp&dop_a­b_variant=0&dop_req_­id=zxOMO4iv2DL-202008051713&­dop_source_zo­ne_name=novin­ky.sznhp.box&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

ten který je

Na prezidenta Trumpa bych nenadával,tohle bude mít možná ještě dohru.

EKSOT123

Takže už víš, jenom pár poznámek. Kromě našeho dusičnanu amonného se v zemědělství používá ještě ledek draselný nebo vápenatý. Dusičnan amonný s příměsí paliva (DAP) se také běžně používá jako trhavina místo dynamitu. Pro iniciaci exploze jsme kromě rozbušky dávali ještě menší množství dynamitu. Energie výbuchu DAP je srovnatelná s TNT, ale ve srovnání s ním, nebo s nitroglycerínem má jen poloviční detonační rychlost, množství vyvinutých plynů je o něco vyšší. V odkazu charakteristiky trhaviny DAP, samotný DA bude mít asi jiné, nenašel jsem: https://explo­sia.cz/produk­ty/trhaviny/syp­ke-trhaviny/
Úředně mělo být v Bejrútu při výbuchu 2750 tun DA, tedy Energie výbuchu maximálně do 3 kt TNT, odhady se velmi různí, mohlo to být i o dost méně. Halifax to nepřekonalo.

Midas

jsemjá, ty „atentáte.“ To asi ne, když už, tak teroristický čin, ale o tom pochybuji.
Možná atentát na Libanon/Bejrút. Na jeho finance – zničen důležitý přístav, plno škod,… Nejpravděpodobnější je nehoda.

jsemjá

Jak jsem řekl, stále se to vyšetřuje.

Schluker

Atomovej hrib :D dlouho jsem se tak nenasmal… hrib udela kzda dostatecne velka exploze..

jsemjá

Tím jsem nutně nechtěl říct, že to byla bomba.

Midas

vsak jo

Midas

Tak nic. Prý to bylo 2750 tun ledku, co vybuchlo a na vině je svářeč. Prý to byla „zábavná pyrotechnika.“ No nevím odkdy je pyrotechnika zábavná. I obyčejný ohňostroj nebo petardy jsou velmi nebezpečné.
https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/vy­buch-v-bejrutskem-pristavu-zrejme-zavinil-svarec-40332555#seq_­no=2&source=hp&dop_a­b_variant=395510&dop­_req_id=RYjGi6BrDrl-202008051741&­dop_source_zo­ne_name=novin­ky.sznhp.box&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Pepa25

Tu „zábavnou“ si někteří kupují „pro zábavu“. Tu ostatní používají jen profíci a jen za poměrně jasných bezpečnostních opatření. Souhlasím, jsou to paradoxy …