kia

Jak vlastně dělá kachna?

Dnes ve vysílání ČT 1 v programu „Zázraky přírody“ zazněla otázka zda má kachní kvákání ozvěnu. Vždycky jsem si myslel, že kváká pouze žába. Jak to tedy je? Nemá být správně „káchání“ (od slova kachna) nebo „káčání“ (od slova kačer)?

Nejlepší odpověď
quentos

Ano, káchání je správně (potvrzeno i v SSJČ). „Kachní kvákání“ je podle mého názoru spojení vzniklé vlivem angličtiny. V angličtině dělá totiž kachna „quack-quack“, což nám připomíná právě ono známé „kvák-kvák“, zatímco anglofonní žáby dělají „croak“ nebo „ribbit“…

Další odpovědi
Edison

Hlasy zvěře

Máme velmi pestrý výběr a celou stupnici rozmanitých zvuků. Všeobecně se zvěř ozývá, volá, vábí, teskní, odpovídá. Z hlasů jednotlivých druhů zvěře uvádím alespoň nejdůležitější: Jelen v říji troubí, brouká nebo mrmlá, daněk v říji rochá, srnec supí, srna volá, píská, naříká, kvílí, srnčata piští, laň, danělka varuje (napomíná), srnčí zvěř beká (nikoli „leká“), zajíc vřeští, liška skolí, liščata skučí, divočáci chrochtají, kňour zbraněmi klektá, selata kvičí, medvěd bručí a mumlá, tetřev v toku puká (počítá, klepá), vylouskne a brousí, slepice kvoká, tetřívek v toku pšouká a bublá, poskakuje-li a třepotá se, kodrcá, jeřábek syká, koroptev čiřiká, křepelka tluče, bažanti kvokají, v tahu crkají, na hřadu hovoří, slípka kvoká, kohout v toku také kodrcá, mladí bažantíci tikají, sluky kvorkají a pískají, holubi houkají, při výletu pleskají křídly, husy kejhají, kachny káchají, drop v toku dudá, výr houká a zobákem klape nebo cvaká, dravci křičí.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3572

Kepler

To máš jedno. Mně připadá, že kolem mně kváká i spousta lidí i slepic. Káchání je v podstatě jenom žabí kvákání s chraplákem. Však je to dnes rozhodující i pro dnešní zpěváky popu a metalu. Kdo nechraptí, jako by nebyl. Chudák božský Kája… Jinak geniální odpověď měla na otázku „co dělá ptáček?“ svých dvou letech moje dcera: „lítá a sele!“

annas

Zvuk kachny, kach, kach, jen v češtině, je odvozený od slovesa káchati, které napodobuje kachní hlas – nová přípona – na – stejně jako kvočna, štěkna.

Stejně jako u kačeny – od vábícího citoslovce kač, kač – od toho je i sloveso káčkati se = máchati se ve vodě jako kačena, kačka.

Toto citoslovce napodobuje hlas kachny stejně jako kach, kach.

Kachna – vše je z praslovanského *ǫty (rusky útka) příbuzný s lit. ántis, něm. Ente, lat. anas – tvar se v č. nezachoval.. , Jen u místního jména Útvina.

Kvákati – vydávat zvuk – hlas vran, žab, hus, kachen aj., přeneseně tlachat,. Kvákat, kvákač je všeslovanské. Původ od zvuku kvá.

Takže záleží na tom, jako kdo zvuk vnímá. Vše zvkomalebné.

Václav Machek Etymologický slovník

EKSOT123

Nedávno dávali nějakou naši detektivku a při rozhovoru u rybníka muž vyprávěl vtip. Ten druhý se nad tím jen ušklíbl, ale kdo to ocenil byla v povzdálí kachna. Pěkně zakáchala. Pěkný nápad.

zjentek

Kachna: kač kač kač…

Husa: ga ga ga…

;)

marci1

Zvuk kachny divoké: https://www.roz­hlas.cz/hlas/vru­bozobi/_zprava/kachna-divoka-video--30494